'Yılbaşına göre kredi talebi kıpırdandı'

'Yılbaşına göre kredi talebi kıpırdandı'
'Yılbaşına göre kredi talebi kıpırdandı'

Galip Tözge?ye göre; durgunluk yılın son çeyreğinde etkisini yitirecek, 2010 yılı ise tekrar pozitif ve renkli büyümeye geçilecek.

Yılbaşına göre kredi talebinde kıpırdanma yaşandığına dikkat çeken Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, 'Ancak kriz öncesi duruma daha ulaşamadık. Son dönemde en çok talep ihtiyaç kredilerine geldi' dedi

ADANA - Akbank Bireysel ve Şirket Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, yılbaşına göre kredilere olan talepte hissedilir kıpırdanma olduğuna dikkati çekerek, “Ancak, kriz öncesi duruma gelemedik. 2005 ve 2006 yılındaki iştah yok” dedi.
En çok talebin ihtiyaç kredilerine geldiğini, konutta da canlanma gözlendiğini ifade eden Tözge, ÖTV indiriminin ardından taşıt kredilerinin de artığını söyledi. Bankaların kredi verme konusundaki kriz ve risklerin yükseldiği ortamda çekincelerinin artmasının doğal karşılanması gerektiğini, son dönemdeki olumlu yöndeki gelişmelerin umut verici olduğunu söyledi.

Renkli büyüme 2010’da

Türk bankacılık sektörünün küresel mali krizde rüşdünü ispat ettiğini de ifade eden Galip Tözge önümüzdeki döneme ilişkinse şu değerlendirmelerde bulundu:
“Durgunluğun yılın son çeyreğinde etkisini yitireceğini bekliyoruz. 2010 yılının, hepimizin özlediği, tekrar pozitif ve renkli büyümeye geçeceğimiz bir dönem olacağına inanıyoruz.”

Bankalar kredi veriyor

Tözge, bankaların kredi vermeme gibi durumunun olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Çünkü kredi, birinci iştigal konumuz. Bankanın kredi vermemesi kuyumcunun altın satmaması gibi bir şey. Bu olmaz. Kriz, belirsizlik ve risklerin yükseldiği ortamda, bankaların çekincesi dolayısıyla artar. Ama yavaş yavaş ortam açıldıkça, çekinceler azaldıkça, eski haline geleceğine inanıyorum.”
Mart sonu itibarıyla geri dönmeyen kredilerin toplam kredilere oranının yüzde 4,5 olduğunu vurgulayan Tözge, “Bankamızda geri dönmeyen kredilerin oranı ise yüzde 3 civarında. Sektörden daha düşük orandayız” dedi.

Mortgage büyüyor

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, mortgage sektörünün bu yıl çok az büyüyeceğini belirterek, şunları söyledi: “Sektör için yıl başında yaptığımız tahminlerimiz oldukça kötümserdi ve hiç büyüme beklemiyorduk. Ancak, mortgage sektöründe de yaz ayları sonrasında, tekrar güvenin gelmesiyle büyüme bekleniyor. Geçtiğimiz yıllardaki büyümeyi bu yıl görmemiz çok zor. Büyümenin yüzde 3-5 civarında olacağını tahmin ediyoruz.
Ekonominin önemli lokomotiflerinden biri konut sektörüdür. Sektör büyüdüğünde inşaat başta olmak üzere diğer yan sanayi kollarında da işler açılıyor.” (aa)