Yılbaşında Türkiye gözde

Yabancılar yılbaşını Türkiye'de kutlamayı sevdi. İstanbul'da Taksim ve Sultanahmet'te oteller yabancılarla doldu. Kapadokya
ve Antalya da hareketli.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Yabancılar yılbaşını Türkiye'de özellikle de İstanbulun tarihi ortamında kutlamayı sevdi. Geçen yılla başlayan yeni yılı İstanbul'da karşılama modası bu yıl da tüm hızıyla sürüyor. Özellikle İstanbul'da eski şehir olarak adlandırılan Taksim- Sultanahmet bölgesindeki otellerin odaları yabancı turistlerle dolarken Kapadokya ve Antalya bölgelerinde de hareketlilik yaşanıyor. Sadece İstanbul'a yılbaşı için 50 bine yakın yabancının gelmesi beklenirken bu yıl Ortadoğu'dan gelen turist sayısında da büyük artış yaşanıyor.
Daha önceki yıllarda Yunanistan, Fas, Mısır ya da Dubai'de yeni yıla giren Ortadoğulu turistler, İstanbul'u tercihlerinin ilk sırasına aldı. Hatta tarifeli uçak seferlerinin yanı sıra Dubai'den charter(tarifesiz) uçak seferleriyle turistler İstanbul'a gelecek. Mercan Turizm'i sahibi Cüneyt Mengü'nün verdiği bilgiye göre, asıl büyük talep Kurban Bayramı'nda olacak. Ortadoğu'dan bayram döneminde 4 gece 5 günlük paket turlarla çok sayıda turist gelecek.
Yılbaşında yabancıların tercihi Sultanahmet ve Taksim bölgesi olurken oda fiyatları 400 avroya kadar çıkıyor. Yunanistan, Bulgaristan, Almanya, İsviçre, Fransa, Portekiz, İsveç gibi ülkelerden yoğun talep olduğunu söyleyen BW The President Genel Müdür Yardımcısı Erhan Çakay, yabancıların 3-4 yıl öncesine göre Türkiye'yle ilgili çekincelerinin ortadan kalktığını belirtti. Özellikle yüksek gelir sahibi turistlerde artış olduğunu vurgulayan Çakay, "Son iki yıldır internetten seçim yaparak ya da tavsiye yoluyla İstanbul'a gelenlerin sayısı yükseldi. İstanbul alternatif şehirler arasında ilk sıraya çıktı" dedi.
Ruslar da başladı
Yabancıların özellikle eski şehir adı verilen Sultanahmet ve Taksim bölgesini çok sevdiğini hatırlatan Four Season İstanbul Satış ve Pazarlama Direktörü Levent Gürçay ise hem bölgedeki tesislerin hem de otellerinin yılbaşı arifesinde yüzde 100 dolulukla çalıştığını aktardı. ABD ve Avrupalı turistlerin rezervasyonlarının yoğun olduğunu anlatan Gürçay, "Geçen yıldan beri hareketlilik sürüyor" diye konuştu.
Bu yıl şaşırtıcı bir gelişmenin Rus turistlerde yaşandığına değinen Eresin Hotelleri Satış ve Pazarlama Direktörü Müberra Eresin ise, geçen yıla göre yılbaşında İstanbul'u tercih edenlerin sayısının arttığını, bu turistler için Rus ve Ortadoğuluların ilgi çekici olduğunu belirtti. Eresin, "İstanbul'daki üç otelimizin odaları doldu. Özellikle Yunanistan, İspanya, İtalya ve Birleşik Devletler Topluluğu'ndan (BDT) misafirlerimiz var" açıklamasını yaptı.
Taksim'de faaliyet gösteren İstanbul Kervansaray Oteli Genel Müdürü Ekrem Kızılay da yılbaşı döneminde iyi bir doluluk yaşandığını vurguladı. Bu yılbaşında özellikle Avrupa ve Uzakdoğu'dan turist geldiğini gözlemlediklerini anlatan Kızılay, "Sevindirici gelişmelerden biri de, ABD'liler de artık İstanbul'a seyahat programlarına alıyor" ifadesini kullandı.
Swissotel İstanbul da aralık ayının son haftasında Avrupalı turistler nedeniyle yüzde 90 doluluğa sahip olduğunu açıkladı.
Avrupalı ve ABD'li turistlerin yanı sıra İstanbul'un yılbaşındaki yeni müdavimleri ise Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı turistler. Geçen yıla göre bu dönemde Lübnan, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas gibi ülkelerden gelen turist sayısında yüzde 50'den fazla artış olduğuna dikkat çeken Cüneyt Mengü, şunları söyledi:
"Daha önce de İstanbul'a gelirlerdi ama Mısır, ABD, Avrupa, Beyrut, Yunanistan, Dubai, Kıbrıs onlar için daha ön plandaydı. İstanbul özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından ilk tercihleri oldu. Özellikle bayramda daha da fazla rezervasyon aldık."
Yılbaşının gözde merkezlerinden biri de Kapadokya. Dinler Hotels Genel Müdürü Yakup Dinler, "Üç yıldır butik otelimiz Gül Konakları'nın, yabancı gruplar tarafından odaları kapatılıyor. Bu yıl da yoğun ilgi var. Avrupalıların yanı sıra bölgede tatil yapan Japonlar da yeni yılı Kapadokya'da geçiriyor" dedi.