Yılda 150 bin Clio III

Fransız devi Renault'nun Uluslararası Operasyonlar Direktörü Luc Alexandre Menard, Renault Clio 3´ün Türkiye´deki üretimine 2006 Şubat itibarıyla başlayacaklarını söyledi.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

FRANKFURT - Fransız devi Renault'nun Uluslararası Operasyonlar Direktörü Luc Alexandre Menard, Renault Clio 3´ün Türkiye´deki üretimine 2006 Şubat itibarıyla başlayacaklarını söyledi. Yıllık üretimin 150 bin adet olacağını kaydeden Menard "Bu proje, Türkiye'nin önemini bir kez daha kanıtlıyor. Clio 3'ün yanında Clio Symbol ve Megane II üretimi de sürüyor. Bursa'daki fabrikamız 2005 yılında 200 binin üzerinde araç üretmiş olacak" dedi.
Menard, 61. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı'nda düzenlediği toplantıda, fuarda Renault için önemli yenilikler olduğunu belirtti. Türkiye'de üretilecek Clio III modellerinin yüzde 70-80'inin ihraç edileceğini belirten Menard, Renault'nun Bursa'daki fabrikasının uluslararası bir üretim merkezi durumuna geldiğini anlattı.
'Kaliteli iş yapıyoruz'
Türkiye'de üretilen otomobilleri İspanya ve Fransa'da gördüğünü dile getiren Menard, araçların kalite olarak en iyiler arasında yer aldığını ve Oyak Renault'nun kaliteli iş yaptığını söyledi. Menard, Oyak Grubu'nun Türkiye'deki özelleştirme ihalelerine ilgisisine ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı:
"Oyak-Renault ortaklığı, yüzde 51 Renault, yüzde 49 Oyak şeklinde. Renault Mais'te ise tersi. Yönetim ile sürekli görüşüyoruz. Stratejileri konusunda bizi haberdar ettiler. Bizim ortaklığımız başarılı ve efektif bir şekilde ilerliyor."
Menard, Tofaş İcra Kurulu Başkanı Altavilla'nın otomobil firmalarının Türkiye'de pazar payı kapmak için kârlarından fedakârlık ettiği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, Fiat'ın politikası konusunda yorum yapamayacağını sözlerine ekledi.
Renault'nun Türkiye'deki stratejisinin her zaman satmak olduğunu ifade eden Menard, "Ama kârlı şekilde. Renault'da pazar payı yarışı yok. Kârlı pazar payı yarışı var. 2005 Renault satışına baktığınızda bu görülür" dedi.
Türkiye'nin tamamen açık bir hale geldiğini ifade eden Menard, TL'nin değer kazanmasının araç ithalatını artırdığını anlattı. Türkiye'deki pazarın Avrupa pazarından en büyük farkının gelişmiş ticari araç pazarı olduğunu belirten Luc Alexandre Menard, pazara özel araç sunduklarını ve hedeflerinin binek araç kategorisinde liderlik olduğunu belirtti.
206 Sedan 2006'da gelecek
Peugeot'nun en çok satan modellerinden 206`nın sedan versiyonu 2006 yılının ilk yarısında Türkiye'de olacak.
Peugeot Türkiye Pazarlama Direktörü Dominique Hanotaux, fuarda tanıtılan 206 sedanın 2006 Haziran'ından önce Türkiye pazarına gireceğini söyledi. Hanotaux, bu modelin üretimi için İran'ın seçilmesinin nedenini pazara yakınlık olarak açıkladı. Hanotaux, yılda 100 bin adet üretilecek 206 sedanın yanı sıra, 2006 yılında Türkiye'ye 2.7 litrelik HDI motora sahip 407 Cabrio ve 207 modellerinin de geleceğini anlattı.
Geçen yıl Cenevre'de tanıtılan 1007'nin Türkiye'ye gelişinin ise ertelendiğini söyleyen Hanotaux "Pazarın bu araca hazır olmadığını düşünüyonuz. Rakiplerimizin satış miktarları da bunu kanıtlıyor" diye konuştu.