Yıldırım: CeBIT'e büyükler katılmasa da oluyormuş, işin küçüğü büyüğü yok

Yıldırım: CeBIT'e büyükler katılmasa da oluyormuş, işin küçüğü büyüğü yok
Yıldırım: CeBIT'e büyükler katılmasa da oluyormuş, işin küçüğü büyüğü yok

Fuarın açılışını yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, fuar alanındaki standları gezerek, ürünleri incelediler. Gül ve Yıldırım gazetecilerin sorularını da yanıtladı. FOTOĞRAF: SEYİT ERÇİÇEK / DHA

10'ncu CeBIT Bilişim Eurasia bu yıl Türk Telekom, Avea, Turkcell ve Vodafone'suz başladı. Açılışa katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 'Kısa süre içinde fuarı gezdik. Büyük firmalar katılmasa da oluyormuş. Gayet de güzel oluyor. İşin büyüğü küçüğü yok. Akıl yaşta değil, baştadır' diye konuştu
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Bu yıl 10’uncusu düzenlenen CeBIT Bilişim Eurasia 2009 Fuarında büyük operatörlerin standları yer almadı. Binin üzerinde 45 farklı sektöre yönelik kurumsal çözümlerin sunulduğu fuarda, Türk Telekom, Avea, Turkcell, Vodafone gibi büyük operatörlerin standları bulunmuyor. Fuarla ilgili değerlendirme yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Kısa süre için fuarı gezdik. Büyük firmalar katılmasa da oluyormuş” dedi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, tüm dünyada artık alın terini esas alan köklü şirketlerin geride kaldığını, akıl terini daha küçük yatırımı esas alan şirketlerin ön plana çıkmaya başladığını söyledi. 

‘Bir cep başarısı yetmez’
Beylikdüzü TÜYAP’da gerçekleştirilen Bilişim Zirvesi’nde konuşan Yıldırım, teknolojinin gelişmesine işaret ederek, bugünün asırlık çınarlarının eğer kendilerini yenileyemezse birdenbire yok olup gideceğini belirtti. Türk Telekom’un 1.5 asırda geldiği yerin 8-10 milyar dolar ciro, 35 bin çalışan olduğunu ifade eden Yıldırım, “15 seneyi bulmamış şirket Amerika’da, dört tane adam bir araya gelmişler bir dükkân kurmuşlar, bugün 500-600 çalışanı 200 milyar cirosu var. Demek ki artık öyle büyük sermayeli, alın terini esas alan o köklü şirketler geride kaldı, akıl terini daha küçük yatırımı esas alan şirketler ön plana çıkmaya başladı” diye konuştu.
Fuarla ilgili değerlendirme yapan Binali Yıldırım, “Kısa süre için fuarı gezdik. Büyük firmalar katılmasa da oluyormuş. Gayetde güzel oluyor. İşin büyüğü küçüğü yok. Akıl yaşta değil, baştadır. Her şey akılla, bu bilgi teknolojileri akıl işi. Akılla her şeyi çok kolay geliştirebiliriz. Engelleri aşabiliriz. Organize olmamız gerekiyor. Artık herkes bir şeyler yapmaya başladı. Bir modemle, cep telefonuyla yetinemeyiz daha çok yazılım yapmamız lazım. Çok yerli katmadeğer yaptığımız işlere ilave etmemiz gerken şeyler var” dedi.

3G’de talep çok yoğun
Bu sektörün değiştiğini, artık ‘telekom’ kelimesinin bu sektörü tanımlamaya yetmediğini, şimdi ‘yakınsama’ dediklerini anlatan Yıldırım, “Demek ki yakınsamaya devam, yadırgamaya dur diyeceğiz. Bir araya geleceğiz, güçlerimizi birleştireceğiz, çalışacağız, bir bütünün parçaları olacağız, hep ileriye doğru gideceğiz. Burada artık devlet-özel sektör ayrımı diye bir kavram da kalmadı” diye konuştu.
Yıldırım, bu konuda gerek mobil gerek sabit işletmeler gerekse hizmet ve servis sağlayıcıların “Ben avantajı yakaladım” diye düşünmemesi gerektiğini, belki mobilcilerin geriye yaslanıp “Devir bizim devrimiz” diyebileceklerini, ancak bunun çok uzun sürmeyeceğini, herkesin bir devri olduğunu, her şeyin farklı hale gelebileceğini kaydetti.
Yıldırım, “3G’yi getirdik. Şu anda cep telefonu şirketlerimiz abone için yetiştiremiyorlar, talepleri karşılayamıyorlar. Süratle o yan tarafına takılan zımbırtılardan imal etmeye çalışıyorlar. Adı aklıma gelmedi, neyse o internete girmek için, ‘modem, seyyar modem’ diyorlar, ‘vın-mın’ bir şeyler diyorlar” diye konuştu.
Yıldırım, bilgiye sahip olan ve kullanan ülkelerin öne çıktığını, bundan mahrum kalan ülkelerin geri kaldığını kaydetti. Bu sektörün tabana yayılmazsa gelişmesinin mümkün olmayacağını söylediğini dile getiren Yıldırım, “Telekomünikasyondaki serbestleşme sürecini onlarca yıl tartışmadan sonra bitirdik ve bu sektörün önünü açtık ve böylece Türkiye’de bilgiye erişim tekel olmaktan çıktı” diye konuştu.
2003 yılında sadece 8 milyar dolarlık ciro hacmi olan bu alanın 2008 sonunda 30 milyar doların üzerine çıktığını ifade eden Yıldırım, “Küresel mali krizde bütün sektörler allak bullak olurken, bu sektör istikrarlı bir şekilde büyümeye, yatırım yapmaya devam etti” dedi.
Bakan Binali Yıldırım ayrıca, 2003 yılı başında ülkede genişbant internet erişimi yokken bugün 7 milyon civarında abone, 35 milyon civarında kullanıcı bulunduğunu, bilgisayar sahipliğinin 3.5 milyondan, 10 milyonun üzerine çıktığını bildirdi.

GSM’ciler keşke gelseydi
CeBIT Bilişim Fuarı Direktörü Orkunt Yozgat, herkesin kendi pazarlama stratejileri olduğunu, herkesin katılıp katılmamakta serbest olduğunu söyledi. Yozgat, şunları kaydetti: “Biz bu sene zaten en başta iş ağırlıklı, iş çözümleri ağırlıklı olacak diye yolumuzu seçmiştik. Türksat da ana oturumu seçerken o tarafı daha kuvvetli olduğu için onları ana sponsor olarak seçtik o şeklide ilerledik. Bu firmalar bu sene katılmamayı tercih ettiler ama gelecek sene için şimdiden görüşüyoruz. Bu bayrak yarışı gibi onların yerine gelen firmalar yine farklı içeriklerle, dolu dolu içeriklerle bence fuara renk kattılar. Bu sene bence fuar bu yüzden geçen senelerden daha farklı. Daha az show var, daha az eğlence var ama daha çok işe var, daha çok işe yönelik uygulamalar var. O anlamda değişiklik arz ediyor.” “Operatörler keşke gelseler ama gelip gelmemek onların kararı, hepsinin pazarlama stratejisi var” diyen Yozgat, Türk Telekom’un grup olarak bu yıl hiçbir fuara katılmama kararı aldığını, Vodafone’nin zaten üç-dört yıldır hiç katılmadığını, ana sponsor olan Turkcell’in Bilişim Zirvesi’nde sponsor olduğunu belirtti. Yozgat, “Onların yerine Türksat, Smile ADSL, Turk.net var” dedi. 

1.005 firma katıldı
Fuara 1.005 firmanın katıldığını ve hala talep olduğunu belirten Yozgat, bu sene kriz olduğu için firmaların son dakikayı beklediğini, bugün bile satış yapıldığını belirtti. Bilişim Zirvesi’nin Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler de geçen sene büyük bir stand alanı ile fuara katılan Turcell’in bu sene fuarda stand olarak yer almadığını belirtti. Öztürkler, “Ancak zirve sponsorluğumuz devam ediyor. Biz bunu iki üç güne sıkıştırmak istemiyoruz. Aslında gerek Turkcell binamızda gerek mağazamızda, gerek teknoloji binamızda değişik alanlarda “Turkcelli Yaşam” dediğimiz konsepti deneyimlettirmek için değişik projelerimizi başlattık” diye konuştu.

Gül: Krizden çıkış burada
CeBIT Bilişim Fuarı  ve Zirvesi’nin açılışını yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, çağı takip eden, onun heyecanını duyan kişilerin, bu toplantıda duyacakları heyecanın farklı olacağını belirterek, bilişim teknolojisiyle sınırların nasıl yok edildiğinin, ambargoların, sınırlamaların, izolasyonların nasıl anlamsız hale geldiğinin, dünyanın en uzak köşesinden, dünyanın en gelişmiş ülkesinin hizmetlerinin nasıl yerine getirildiğinin görüldüğünü söyledi.
Bu gelişmelerin, bilişim dünyasını gelecekte nereye taşıyacağını şimdiden hayal edebilmenin mümkün olmadığını dile getiren Gül, şöyle devam etti: “Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da belirttiği gibi bilişim alanıyla, Türkiye’nin ‘görünmeyen otoyolları inşa edildi. Görünmeyen yolları, otobanları da Türkiye çok hızlı bir şekilde inşa ediyor, yapıyor. Ulaşılamayan yerleri, dağları aşarak ulaşamadığımız yerlere bu otobanlarla ulaşıyoruz. Bunlarla büyük bir gurur duyuyoruz. Türkiye’yi güçlendiren, bizim gücümüze güç katan gelişmeler bunlardır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı sitesi
Cumhurbaşkanı Gül, zaman zaman bazı değerli belgeleri, programları Cumhurbaşkanlığı web sayfasına koyduklarını ve birkaç günde birkaç milyon kişinin bu sayfaları izlediğini gördüklerini belirterek, şöyle devam etti: “Doğrusu inanması bile güç gerçekten. Bir miting yapsanız, meydanlara toplansa on binlerce insan bir araya gelir ama siz bir anda iki gün içinde güzel bir faaliyetinizi, güzel bir çağrınızı, güzel bir belgeseli sayfanıza koyuyorsunuz, 2-3 milyon kişi giriyor ve bilinçli olarak giriyor ve takip ediyor.
Tabii ki müthiş bir etki ve müthiş bir araç. İyi şekilde kullanıldığında muhakkak ki iyiliklerin kapısını açacaktır. Bu fuarın 10’uncu yılı olması farklı anlam taşımaktadır. Dünyanın en prestijli fuarlarından birisi haline geldi. Yaşanan büyük ekonomik krize rağmen, bütün büyük şirketlerin katılımı, bu heyecanın burada var olması ve ciddi takip edilmesi, aslında bu fuarın değerini daha artırıyor. Artık krizden etkilenmiyor bu sektörler, krizden çıkışın aracı haline geliyor.”

Smile ADSL sekiz yeni hizmetini tanıttı
Doğan Telekom bünyesindeki Smile ADSL, CeBIT Bilişim Eurasia’daki standında, internet üzerinden konuşma sağlayan Smile Talk hizmeti ve Smile TV, Smile Gezgin, Smile Vitamin, Smile Oyuncu, Smile Müzik, Smile Posta, Smile Güvenlik servislerini tanıtıyor. ‘Smile dünyası’nın 2009’da başlattıkları, smile adsl abonelerine internet erişimi yanında eğitimden eğlenceye, ses taşımadan televizyon hizmetlerine kadar tasarlanan servislerin tek çatı altında verildiği bir oluşum olduğunu aktaran Doğan Telekom Genel Müdürü Fazıl Esen, şu bilgileri verdi: “Smile Talk’la abonelerimiz yurtiçi ve yurtdışı telefon görüşmelerin, limitsiz yapabilecek. Smile Gezgin ile dünyanın her yerinden internet hizmeti alınabilecek. Smile Vitamin, ilköğretim öğrencilerini hedefleyen interaktif bilgilendirici etkinlikleri kapsıyor. Smile TV, kaçırılan dizi, filmleri izleyebilmeyi sağlıyor. Smile Oyuncu, abonelere binlerce flash oyun sunuyor. Smile müzikte müzik indirilebiliyor.”

Toshiba’dan iki ultra mobil laptop
Toshiba’nın Türkiye distribütörlüğünü yapan TNB Bilgisayar, fuarda Toshiba’nın yeni ultra mobil laptop modelleri Satellite T110 ve Satellite T130 laptop modellerini sergiliyor. İki model sırasıyla sadece 24.9 milimetre ve 22.2 milimetre kalınlığında ve 1.8 kilogram. İki yeni model; sadece ultra-portatif ve trendy tasarımıyla değil, aynı zamanda yüksek performansı ve uzun ömürlü pilleriyle de beğeni topluyor. Satellite T110, tam olarak şarj edilmiş pille 10 saate kadar kullanım sağlıyor. Satellite T130 ise, pili yeniden şarj etmeye gerek kalmadan 6 saate kadar, kullanım sağlıyor. Satellite T110 ve T130, Precious Siyah ve Metalik Kırmızı renklerinde üretilmiştir. Satellite T130’un ayrıca Luxe Beyaz İnci modeli de bulunmaktadır. Her iki üründe, 2009’un dördüncü çeyreğinde Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da satışa çıkacak. Laptoplar ilk defa Cebit Bilişim Fuarı’nda son kullanıcılarla buluşuyor. 

Vücut şampiyonu tanıttı
40’tan fazla ülkeye kesintisiz güç kaynağı satan Artronic en yeni ürünlerini CeBIT’teki standında vücut geliştirme şampiyonu Timuçin Canel ile birlikte tanıttı. Gücü temsil ettiği için Canel’le çalışmayı tercih ettiklerini söyleyen Artronic firması yetkilisi Orhan Ağırlar, “41 ülkeye ihracat yapıyoruz. Uluslararası Delta firmasının yanı sıra Türkiye’de Ziraat Bankası ve Halkbank’ta bizim ürünlerimizi kullanıyor” diye konuştu.

Garmin’den üç boyutlu harita
Türkiye’de ilk defa üç boyutlu navigasyon haritasını kullanıcıların hizmetine sunan Garmin’in Türkiye Distribütörü Cem Baytekin, “2007 yılında navigasyon pazarı 3-4 bin adetti. Geçen yıl bu rakam 20 bin adete çıktı. Bu yılsa pazarın 50-60 bine çıkmasını bekliyoruz. Biz de Türkiye’de 20 bin adet civarında navigasyon cihazı satmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Cem Baytekin, bunun yüzde 10’unun da üç boyutlu navigasyon cihazı olacağını anlattı.