Yıldırım: Gözlerimiz havada

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, uçak biletlerinde aşırı kırım yapılarak havacılık sektörünün olumsuz bir durumla karşılaşmaması için gözlerinin şirketlerin üzerinde olduğunu söyledi.

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, uçak biletlerinde aşırı kırım yapılarak havacılık sektörünün olumsuz bir durumla karşılaşmaması için gözlerinin şirketlerin üzerinde olduğunu söyledi.
Yıldırım, "Mümkün mertebe biletlerde taban fiyat uygulamasını tercih etmeyiz. Şu anda bunu getirmemizi gerektiren bir yapı da gözükmüyor" dedi. Her firmanın hesabını iyi yapması gerektiğini, akaryakıt fiyatlarının bu kadar arttığı bir ortamda aşırı fiyat kırarak iş yapmanın vatandaşın hoşuna gittiğini ifade eden Ulaştırma Bakanı Yıldırım, şunları kaydetti:
"Ucuzluktan daha önemli iki şey var. Bunlar, hizmetin devamlılığı ve şirketlerin aşırı düşük fiyat uygulamasından teknik zaafa düşmemeleri. Hangi fiyat politikasını uygularlarsa uygulasınlar uçuş güvenliğinden, emniyetinden taviz vermeyiz. Bu konuda sıfır risk prensibimiz var."
'THY içeride oyalanmasın'
Türk Hava Yolları'nın artık gözünü dış pazarlara dikmesi ve iç pazarda çok fazla zaman kaybetmemesi gerektiğine işaret eden Yıldırım, "Dışarıdaki pasta çok büyük, 1 trilyon dolar var. Bu pastaya saldırması lazım. İçerde nasıl olsa bir yapı oluştu. Bu proje tuttu, vatandaş bu projeyi benimsedi. Herkes memnun. Dolayısıyla bu projenin olumsuzluk yaşaması, zaafa uğratılmasına müsaade etmeyiz. Herkesin hesabını iyi yapması lazım" diye konuştu.
Havacılık şirketlerinden uçuş maliyetlerini bildirmesini istediklerini belirten Yıldırım, "60-65 YTL'nin altına giden fiyatlar risk aralığında gözüküyor. Ancak Maliyetin altında uçan firma yok" dedi.