Yıldırım: Havada stres yaratmayın

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hava taşımacılığında emniyetin esas olduğunu belirterek, "Firmaları, kaptanları, pilotları yarıştırarak 'Şu indi sen inemedin, o kalktı sen kalkamadın' gibi bir strese sokmanın hiç kimseye faydası yok.

İSTANBUL - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hava taşımacılığında emniyetin esas olduğunu belirterek, "Firmaları, kaptanları, pilotları yarıştırarak 'Şu indi sen inemedin, o kalktı sen kalkamadın' gibi bir strese sokmanın hiç kimseye faydası yok. O stresle istemediğimiz üzücü kazalar olabilir" dedi.
Atlasjet'in, 107 milyon dolarlık beş fabrika çıkışlı Kanada Bombardier CRJ900 tipi 90 kişi yolcu kapasiteli uçak alımının tamamlanmasına ilişkin anlaşma, Yıldırım'ın da katıldığı toplantıda imzalandı.
Yıldırım, sivil havacılığın 2003 Ağustos ayında 110 olan uçak adedinin 236'ya, 32 milyon toplam iç-dış yolcu taşımacılığının 54 milyona yükseldiğini, uçuş sayısının 540 bine çıktığını hatırlattı. Yıldırım, havayolu şirketlerinin zaman zaman uçuş programlarına, rezervasyon durumlarına göre promosyon uygulayabileceğini belirterek, "Bunu topyekûn damping görüp 'Kırıcı, yıkıcı rekabete girdiler diye değerlendirmek doğru değil" dedi. Yıldırım, bazı uçakların olumsuz hava koşulları nedeniyle uçuş noktasına inememesiyle ilgili, 'Bu konuda tehlike mi var?' sorusunu şöyle yanıtladı:
'Tehlike yok'
"Tehlike yok ama oluşturmaya yönelik abartılı haberler var. Uçan personelde, kaptanda stres yaparsanız tehlikeyi zorlarsınız. Dikkat etmek lazım. Hava şartları her an değişebilir. Eğer uçak inmedi, pas geçti, döndüyse muhakkak nedeni vardır. Strese sokacak tutum ve davranışlardan kaçınmak lazım. Benim basına önerim bu. Yoksa her şey kontrol altında. Sorun yok." Yıldırım, Boğaziçi Köprüsü'nden sadece OGS ve KGS'li araçların geçişiyle ilgili olarak da OGS'lerin kiralama şeklinde verileceğini, ancak depozito alınmayacağını söyledi.
Atlasjet İcra Kurulu Başkanı (CEO) Tuncay Doğaner de, "Son günlerde yer alan bazı haberler, havaalanlarında vatandaşların yaptığı bazı çıkışlar bizi bir uçurumun eşiğine sürüklüyor. Meydanların belli bir yaklaşma mesafesi vardır. Lütfen 'Atlas indi THY inemedi, o havayolları indi bu niye pas geçti' diye baskı yapmayınız. Geçmişte onlarca kaza oldu ve yüzlerce insan öldü. Bu, personelimiz ve çalışan kaptanlarımız üzerinde ciddi baskı oluşturuyor. Bu zorlamalara devam ederseniz, havayollarını kafa kafaya vurdurursanız 'O gitti bu gidemedi' diye önümüzdeki günlerde kaza olacaktır" dedi.