'Yıldırım neden korktu anlayamadık'

Önceki gün İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım'ın 'İTO seçimlerine siyaset karıştığı belgelendi' başlığıyla yaptığı basın açıklamasının ardından dün AKP'li dokuz milletvekilinin katılımıyla yapılacak toplantı, İTO seçimleri sonrasına ertelendi.

İSTANBUL - Önceki gün İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım'ın 'İTO seçimlerine siyaset karıştığı belgelendi' başlığıyla yaptığı basın açıklamasının ardından dün AKP'li dokuz milletvekilinin katılımıyla yapılacak toplantı, İTO seçimleri sonrasına ertelendi. Tüm Otobüsçüler ve İşletmecileri Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Galip Öztürk, İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimlerine siyaset karıştırıldığı iddialarıyla ilgili, "İTO seçimleri için milletvekili desteğini aramamız veya herhangi bir siyasi partinin talimatları doğrultusunda hareket etmemiz söz konusu değil" dedi.
Öztürk, AKP'den dokuz milletvekili ve TOFED üyelerinin katılımıyla dün gerçekleştirilmesi planlanan toplantı hakkında İTO Başkanı Mehmet Yıldırım'ın 'İTO seçimlerine siyaset karıştırıldığı belgelendi' başlıklı açıklaması konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Öztürk, bu sabah İTO Meslek Komitesi ve Meclisi seçimleriyle ilgili üyelerle bir araya geldiklerini belirterek, AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Baş'ın iki hafta önceki ziyaretinde, daha sonra 8-10 milletvekiliyle gelmek istediğini ve Meclis'teki kara ulaştırma sorunlarıyla ilgili komisyonun çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunmak istediğini ilettiğini söyledi.
'Bize CHP de destekçi'
Öztürk, Yıldırım'ın açıklaması üzerine, milletvekilleriyle yapılacak toplantıyı İTO seçimlerinden sonraki haftaya ertelediklerini belirtti. İTO seçimleriyle ilgili milletvekillerinin TOFED üyesi esnafa herhangi bir serzenişte bulunmasının anlamının da olmadığını ifade eden Galip Öztürk, şöyle konuştu: "İTO Başkanı Mehmet Yıldırım bu konuda herhalde biraz korkmuş. Neden korkmuş onu da bilmiyorum. Çünkü daha biz ora-ya gönderilecek temsilciler arasında AKP'nin destekleyeceği bir aday var mı, yok mu onu da bilmiyoruz. Kendi aramızda temsilci olarak kimleri seçebileceğimizi düşünürken, sanki burada AKP'li milletvekillerini çağırmışız da İTO ile ilgili seçim çalışması yapacaklarmış gibi algılamak yanlış."
TOFED'in Türkiye genelinde otobüs taşımacılığıyla ilgili 60 derneğin 59'unu çatısı altında topladığına değinen Öztürk, milletvekilleriyle toplantının ertelenme nedenine ilişkin soru üzerine, "Tamamen yanlış anlaşılacaktı. Biz TOFED'e siyaset karışmasını istemediğimiz için kendilerinden rica ettik. Haftaya gelecekler. CHP milletvekilleri de TOFED'e destek veriyor" açıklamasını yaptı.
'AKP'nin talimatı yok'
Galip Öztürk, 'Siyasetin karıştığı iddialarının olduğu böyle bir ortamda, toplantıyı İTO seçimlerinden sonra yapmayı düşünmediniz mi' sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Düşündük. Ancak milletvekilleri bugün müsait olduklarını söyleyince Mehmet Yıldırım'ın korkacağı aklımıza gelmedi. AKP Türkiye'nin partisi, insanlarımızın seçtiği parti. Yıldırım'ın bundan rahatsız olmasına gerek yok. AKP'nin bize talimatı da yok."
Öztürk, İTO Meslek Komiteleri seçiminde karayolu yolcu taşımacıları ve seyahat acentelerinin yer aldığı 88 No'lu meslek komitesi başkanlığı için aday olduğunu ve kendi listesi karşısında Başaran Ulusoy'un yer aldığını da aktardı. İTO da çarşamba günü İstanbul'da yapılacak seçimler öncesinde, iş dünyasına 'Oylarınıza sahip çıkın' çağrısı yaptı.