Yıldırım, Telekom'u uyarıyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Türk Telekom 10 yıldır telekomünikasyon hizmetlerini büyük başarıyla sürdürdü.

ESKİŞEHİR - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Türk Telekom 10 yıldır telekomünikasyon hizmetlerini büyük başarıyla sürdürdü. Ancak gelişen teknoloji karşısında klasik sabit hatlı telefon bağlama işinden başka bir
alanın gözetilmesinin zamanının geldiği de bir gerçektir" dedi.
Yıldırım, telekomünikasyon sektörünün bu gerçeği görüp ona göre hazırlanması gerektiğine işaret ederek, aksi halde muazzam altyapısı olan Türk Telekom'un hiç hayalde olmadığı şekilde çok daha zayıflayacağını söyledi.
Yıldırım, Türkiye Bilişim Derneği tarafından Eskişehir'de düzenlenen,
'Biltek 2005' Uluslararası Bilişim Kongresi'ndeki konuşmasında, telekomünikasyon sektörünün, dünya konjonktürüne uygun olarak Türkiye'de serbestleşme ve özelleşme sürecinin sonuna gelindiğini ifade etti. Yıldırım, 2004 Ocak itibarıyla ülkede telekomünikasyon alanındaki tekelin sona erdiğini hatırlattı. Yıldırım, artık sesli haberleşme sistemi de dahil olmak üzere her türlü internet temini, cep telefonu ve data hizmetlerine tamamen serbest pazarın hâkim olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:
Cep'te 35 milyon abone
"Ancak, bunun oturması, ülke potansiyeline uygun bir pazar büyüklüğüne ulaşması, bugün için ne yazık ki mümkün olmamıştır. Bunun sebebi de bu alandaki serbestleşmenin gecikmiş olmasıdır. Olumlu yön olarak şunu da görelim. Gelişmiş ülkelerin olumsuz tecrübeleri bizim için avantaj haline dönüşmüştür. Türk Telekom 10 yıldır telekomünikasyon hizmetlerini büyük başarıyla sürdürdü. Ancak, gelişen teknoloji karşısında klasik sabit hatlı telefon bağlama işinden başka bir alanın gözetilmesinin zamanının geldiği de bir gerçektir. Cep telefonu, sabit abonelerin çok üzerine çıkmıştır. Türkiye'de de durum farklı değil. 20 milyon sabit hat vardır ve düşme eğilimindedir. Cep telefonu abonesi 35 milyonu aşmıştır. O halde gelecek telsiz haberleşme sistemindedir."