Yıldırım: Türkiye'deki iletişim vergisi Uganda'dan bile yüksek

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin iletişim sektöründe alınan vergilerde yüzde 55'le dünya şampiyonu olduğunu, ikinci sıradaki Uganda'da bile oranın yüzde 29 olduğunu söyledi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin iletişim sektöründe alınan vergilerde yüzde 55'le dünya şampiyonu olduğunu, ikinci sıradaki Uganda'da bile oranın yüzde 29 olduğunu söyledi. Yıldırım, Haydarpaşa Limanı'nı kruvaziyer limanına dönüştürmek için proje hazırlandığını belirtti. Plan Bütçe Komisyonu'nda önceki gün geç saatlerde tamamlanan bütçe görüşmelerinde bütçe görüşmelerinde bazı küçük liman ve balıkçı barınakları için 10.5 milyon YTL'lik ödenek artışına gidildi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yaz tatilini geçirdiği Ekinlik Adası mendirek inşaatı için de 1.5 milyon YTL ödenek ayrıldı.
Görüşmelerde CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, kurumlar vergisindeki indirimin Türk Telekom'un çoğunluk hisselerini satın alan Oger Telecom'a yaradığını belirtti. Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın iletişim vergilerinde indirim sözü verdiğini de anımsatarak, "Ücretlilerin vergisini niye indirmiyorsunuz" diye sordu.
Kurumlar vergisindeki indirimden sadece Oger'in değil, Akbank'ın da, Turkcell'in de, İş Bankası'nın da yararlandığını ifade eden Yıldırım, düzenlemenin tüm kurumları ilgilendirdiğini, bütün kurumlar açısından doğru olduğuna inandıkları için vergi indirimine gittiklerini söyledi.
CHP'yi, iletişim vergisindeki indirime karşı çıkmakla suçlayan Yıldırım, şöyle konuştu: "Türkiye bugün iletişim sektöründe alınan yüzde 55 oranındaki vergiyle dünya şampiyonu. Bizden sonra ikinci sırada yer alan Uganda'da bu oran yüzde 29. Şimdi, bu vergiyi indirdiğimizde "Oger için indirdi' denilecek. Milletin menfaatı için indireceğiz. Oger'i anlamayız, Oger kim? Bu memleketin işini ona buna soramayız. Şu yararlanacak, bu yararlanacak derseniz, o zaman yüzde 55 vergiyi de indirmeyelim, dünya şampiyonu olmaya devam edelim."
Bakanlar Kurulu'na sunuldu
Kılıçdaroğlu da, vergi indirimine karşı olmadıklarını ancak dar gelirlilerin vergisinin de indirilmesini savunduklarını söyledi. Yıldırım, bütçeyi sunuş konuşmasında ise 17 Ağustos 1999'daki Marmara depreminin ardından cep telefonu faturalarından geçici olarak alınmaya başlanan yüzde 25 özel iletişim vergisinin (ÖİV) kalıcı hale geldiğini hatırlattı. Yıldırım, vergi yükünün azaltılmasına ilişkin çalışmaların Bakanlar Kurulu'na sunulduğunu, indirim çalışmalarının 2007'de fiilen başlayacağını söyledi. Görüşmelerde CHP'li Kemal Kumkumoğlu da Uluslararası Nakliyeciler Derneği ile RODER arasında tartışma konusu olan TIR'ların Ro-Ro ile taşınması konusunu gündeme getirdi. Kumkumoğlu, TIR taşımacılığına sefer başına 2 bin dolar yük getirecek uygulamanın Türkiye'nin ihracatını da etkileyeceğine dikkat çekti.
Haydarpaşa limanı değişecek
Haydarpaşa Limanı'yla ilgili soruları yanıtlayan Yıldırım, limanın demiryolu bağlantısı da olması nedeniyle yıllarca 'transfer limanı' olarak çalıştığına dikkat çekti. Yıldırım, Marmaray Projesi ve Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nde trenin Söğütlüçeşme'de yeraltına gireceğini ve denizaltında devam ederek Kazlıçeşme'de yeryüzüne çıkacağını, limanın demiryolu bağlantısının sona ereceğini belirtti. Yıldırım, Haydarpaşa Limanı'yla ilgili planlarını şöyle anlattı:
"Buranın uzun vadede şehir içinde yük trafiğine ayrılacak liman olarak devam etmesi mümkün değil, uygun da değil. Buranın kruvaziyer limanına, yolcu limanına dönüştürülmesi söz konusu olacak. Burada, etrafında çeşitli etkinliklerin yer alacağı, SİT alanı olduğu için de tabiat ve kültür varlıklarını koruma kurullarının belirleyeceği esaslar dahilinde proje yapılacak.
Sivil toplum örgütlerinin, uzmanların görüşleri oluşturulan bilgi ofisine aktarılıyor. Yapılan plan kurula takdim edilecek ve yarışma sonucu nasıl bir proje olacağı ortaya çıkacak. Haydarpaşa Limanı'nı kaldırsak ne olacak?
O boşluğu, Marmara'da devam eden liman inşaatları dolduracak."