Yıldırım'a F1 pisti için dava açıldı

Eski İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında, Kurtköy'de bulunan Formula 1(F1) Pisti'nin yapımı için fazla ödeme yapıldığı gerekçesiyle dava açıldı.

İSTANBUL - Eski İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında, Kurtköy'de bulunan Formula 1(F1) Pisti'nin yapımı için fazla ödeme yapıldığı gerekçesiyle dava açıldı. Bu kişiler hakkında 'hizmet nedeniyle emniyeti suiistimal' suçundan 1.5-7.5 yıl arasında hapis cezası talep ediliyor. Evren Mühendislik'in sahibi Mustafa Kalelioğlu'nun ise 1-6 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Formula İstanbul Yatırım A.Ş. tarafından Tuzla Tepeören Köyü Karaaliler Çiftliği mevkiinde 'Formula 1' Tuzla Yarış Kompleksi'ne ilişkin inşaat ihalesinin, Evren Mühendislik'e verildiği kaydedildi. İddianamede, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin incelemesinde, Evren Mühendislik'in sahibi Mustafa Kalelioğlu'nun talepleri doğrultusunda yapılan çalışmalar nedeniyle fazla hak ediş ödemesinde bulunulduğu belirtildi.
14.5 trilyon zarar
Pistin inşaatında bazı malzeme fiyatlarıının da piyasa rayiçlerinin üzerinde belirlenmesi nedeniyle Evren Mühendislik'e 11 trilyon 7 milyar lira fazla ödeme yapıldığı vurgulandı.
Tekyol firmasının teklifinin eski genel müdür Mehmet Fırat Erkin tarafından sunulmasına rağmen, eski yönetim kurulu başkanı Mehmet Yıldırım'ın bu teklifi değerlendirmeye almadığı ve yönetim kurulunun dikkatine sunmadığı öne sürülen iddianamede, bu nedenle 14 trilyon 574 milyar lira zarar oluştuğu ifade edildi.