Yıldırım'dan 'Tavrımız farklı olur' uyarısı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Onur Air'e bazı Avrupa ülkelerinin koyduğu uçuş yasağının teknik konulardan kaynaklandığına inandıklarını, bir başka gerekçesi olduğunu düşünmek bile istemediklerini söyledi.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Onur Air'e bazı Avrupa ülkelerinin koyduğu uçuş yasağının teknik konulardan kaynaklandığına inandıklarını, bir başka gerekçesi olduğunu düşünmek bile istemediklerini söyledi. Kararın düzeltilmesi için yarın Hollanda'da yapılacak toplantının sonucunu beklediklerini belirten Yıldırım, "Karar düzeltilmezse tavrımız farklı olur" dedi. Toplantıya Sivil Havacılık Genel Müdürü ile yardımcısının yanı sıra bütün dünyada uçakların seyir güvenliğini denetleyen kuruluşun ülke temsilcilerinin de katılacağını söyleyen Yıldırım, Almanya ve Hollanda'nın sivil havacılık kurumlarının yetkilileriyle konunun tartışılacağını belirtti.
Toplantı öncesi iki ülkeye de 'detaylar hakkında tatmin edici bilgi gelmediğini' ilettiklerini belirten Yıldırım, "Bu yönüyle de bu kararın haksız olduğunu ifade ettik. Bu toplantı çok önemli. Toplantıdan sonra bizim tavrımız da çok önemli. Eğer bu toplantıdan sonra olumlu bir gelişme olmaz ise tavrımız daha farklı hale gelir" dedi.
Toplantı önceden planlandığı için daha sonra durdurma kararı alan İsviçre ve Fransa'nın davet edilmediğini söyleyen Yıldırım, "Almanya ve Hollanda sorunu çözülünce onlar da otomatik kaldırırlar. AB'de ülkeler aynı prosedürü uyguladıkları için birbirlerine bakarak karar alıyor. Ancak yine de İtalya ve İngiltere bu kararı almadı. Bunlar AB üyesi olmalarına rağmen karara itibar etmediler ve uçuşların devam edeceğini bildirdiler" diye konuştu.
Yıldırım, yasağın teknik gerekçeler dışında bir başka nedeninin olup olmadığına ilişkin bir soruya ise "Açıkçası şu aşamada bunun teknik bir konu olduğuna inanıyor ve firmayla ilgili olduğunu düşünüyoruz. Başka neden olduğunu düşünmek bile istemiyoruz. Bu da yarın ortaya çıkacak. Toplantıda olayın tamamen birtakım teknik anlaşmazlıklardan mı kaynaklandığını, başka boyutlarının olup olmadığını daha net biçimde göreceğiz" dedi.
'Turizm etkilenir'
Bakan Yıldırım, bir aylık durdurma süresinde eksikliklerin giderilmesinin istendiğine dikkat çekerken de toplantıya kararın kaldırılması veya sürenin kısaltılması önerisinin götürüleceğini söyledi. Kararın söz konusu ülkelerin vatandaşlarına da büyük zarar vereceğini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:
"Kısa vadede 20 bine yakın insan karardan doğrudan etkilendi. Hiçbir turisti mağdur etmeden ülkesine gönderdik. İşin boyutu büyük. Turizmde yüzde 40 artış var. Şirket 3-4 milyon yolcu taşıyor. Bunu hemen ikame edecek bir yapılanmaya gitmek çok zor. Hedefimiz meseleyi kısa sürede çözmek."