Yıldız: Nabucco'da yüzde 15'ten vazgeçtik ama daha fazlasını aldık

Yıldız: Nabucco'da yüzde 15'ten vazgeçtik ama daha fazlasını aldık
Yıldız: Nabucco'da yüzde 15'ten vazgeçtik ama daha fazlasını aldık

Yıldız, Nabucco?nun Türkiye?nin enerji stratejisinde, hatta siyasetinde önemli bir dönüm noktası oluşturduğunu belirtti. FOTOĞRAF: METIN PALA /AA

Enerji Bakanı, 'Nabucco'da yüzde 15 başlığını çıkarttık ama Türkiye'nin arz güvenliğiyle alakalı konularda kendini garantiye alabilecek bir maddeyi oraya koyduk' diye konuştu

İSTANBUL - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin Nabucco’da ister vergi başlığında isterse yüzde 15 konusunda kesinlikle istediğinden daha fazlasını almış durumda olduğunu söyledi.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen bir toplantıda konuşan Yıldız, Nabucco’nun Türkiye’nin enerji stratejisinde, hatta siyasetinde önemli bir dönüm noktası oluşturduğunu belirterek, hükümetler arası anlaşmanın, altı ortak olarak yan yana gelen şirketin yapacakları yatırımlar, işletme süresi içinde karşılaşabilecekleri her türlü konuda hükümetlerin iradesini, kararlılığını ve bu projenin arkasında bulunmalarını temsilen önemli bir imza olduğunu kaydetti. 

Güney Akım’da da yer alabiliriz
Yıldız, “Bu imza aynı zamanda bu projenin akredite edilmesine, kredibl olmasına, ’Arzı var mıydı, kaynağı var mıydı’ gibi soruların cevaplanmasına yol açabilecek kadar önemli bir imzadır” dedi.
Bu projenin yapılabileceği konusunda zaman zaman tereddüt duyanlar olduğunu ifade eden Yıldız, “Bunlar üzerinde her zaman açık, şeffaf ve net tavır koyduk. Türkiye’nin bundan 10 yıl, 30 yıl önceki gibi ne yazık ki ezik, silik bir ülke değil, hak ettiği yeri ve refahı çok fazlasıyla almaya çalışan ve bu gayretinin sonucunu gören, uluslararası camiada ekonomi açısından ilk 17 ekonomi arasına giren, hatta kararlılığı, iradesi sayesinde de birçok projede öncü olabilen büyük bir ülkedir” diye konuştu.
Yıldız, Türkiye’nin çıkarlarının ön planda olduğunu, Nabucco’nun Güney Akım projesiyle alternatif olmadığını, güney akımda da yer alabileceğini ifade ettiklerini dile getirdi.
“Arz güvenliğiyle alakalı yüzde 15’lik bir rakam... Nedir bu yüzde 15? Yüzde 15, Nabucco boru hattından geçecek gazın, 31 milyar metreküp tamamlandığında, yüzde 15’ine karşılık gelecek, takribi 4.5 milyar metreküplük gazın Türkiye’nin arz güvenliğiyle alakalı alıkonmasıyla alakalı bir başlık. Tabii ki bu müzakereleri sürdüren arkadaşlarımız, yine Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda müzakere masasında zaman zaman ön plana çıkardıkları zaman zaman da geri plana attıkları başlıklar oldu.
Ocak ayından bu yana yoğunlaşan görüşmelerde biz Türkiye’nin arz güvenliğiyle alakalı böyle bir iyi niyetle bir başlık koyduk. Fakat bu şu demek değil; deniyor ki, ’Yüzde 15’ten vaz mı geçtik?’ Şöylesine vazgeçmedik; daha iyi bir maddeyi müzakereye koyarak, daha fazla bir kazanım elde ederek yüzde 15 başlığını çıkarttık ama Türkiye’nin arz güvenliğiyle alakalı konularda kendini garantiye alabilecek bir maddeyi oraya koyduk. O da şudur; altı tane ortaktan bir tanesi veya altı ortak öncelikle gaz tedarikiyle, gaz arzıyla alakalı istemeleri halinde buradan geçen gazın yüzde 50’sini alırlar. Yani yüzde 15’ten daha iyi bir kazanım elde edecek bir noktadayız.”

4.2 milyar avroluk vergi
Türkiye’nin Nabucco gaz hattı olmasa da arz güvenliğini sağlayabilecek bir noktada olduğunu, Nabucco’nun ise kaynaklardan bir tanesi olduğunu söyleyen Enerji Bakanı TanerYıldız, bunun doğru anlaşılmış olmasının bu proje kadar önemli olduğunu belirtti. Yıldız, “Türkiye ister vergi başlığında isterse yüzde 15 konusunda kesinlikle istediğinden daha fazlasını almış durumdadır” diye konuştu. 
Vergi konusunda ise vergide her ortağın çıkan vergiyi beraber paylaşmasının önerildiğini anımsatan Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Toplam işletme süresi içinde taşıma ücretleri hariç 4.2 milyar avroluk bir vergi tahakkuk edecek” dedi. (Radikal)

‘Elektriğe zam olur mu olmaz mı bilmiyorum’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik fiyatlarının artırılıp artırılmayacağına ilişkin, “Şu anda ben de bilmiyorum. Otomatik fiyatlama onu ortaya koyacak” dedi.
Sanayici ve iş adamlarının haklı olarak en temel girdilerinden biri olan elektrik fiyatlarının artırılıp artırılmayacağını merak ettiklerini dile getiren Yıldız, toplantıda bununla ilgili geniş bir bakış açısı oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

‘Otomatiğe siyasi müdahale olmaz’
Otomatik fiyatlama ile ilgili bir mekanizma bulunduğunu hatırlatan Yıldız, “O işliyor. Müdahalesiz ve dışarıdan herhangi bir siyasi müdahale olmaksızın da yalnızca çıplak maliyetlerle alakalı girdileri değerlendiren bir çalışma. Burası bunun karar verildiği bir salon değildir” dedi.
Yıldız, bir gazetecinin “Zam var mı yok mu?” şeklindeki sorusu üzerine, “Şu anda ben de bilmiyorum. Otomatik fiyatlama onu ortaya koyacak” dedi. Bir gazetecinin, Bakan Yıldız’ın üç ay zam olmayacağına dair sözünün bulunduğunu hatırlatması üzerine Yıldız, şöyle devam etti:
“Üç ayda bir fiyat düzenlendiği için benim söylediğim 1 Temmuz’daki miktar devam ediyor. Yani üç ay içerisinde otomatik fiyatlama zam öngörse bile, bunun periyotu temmuz, ağustos ayında değil. Temmuz-ağustos-eylülden sonraki ekim ayında açıklanacak miktardır. Şu anda onunla alakalı, o fiyat düzenlemesiyle ilgili sıfır, eksi veya artı demem doğru değildir. Bu süreç içindeki bütün maliyetlerin ortaya konulmasından sonra elde edilecek rakamdır. Bu da, otomatik fiyatlama mekanizmasına dahildir, herhangi bir siyasi müdahaleyle değişmiyor. Buna dikkat çekmek istedim.”