Yılın girişimcisi Güney Afrika'dan

Ernst&Young'ın düzenlediği 'Dünya Yılın Girişimcisi 2006'da 32 ülkeden birer temsilci yarıştı. Bu yıl 20'ncisi yapılan yarışmada jüri, Güney Afrika Cumhuriyeti'nden taşımacılık sektöründe faaliyette bulunan Imperial Holding'i birinci seçti.

MONTE CARLO - Ernst&Young'ın düzenlediği 'Dünya Yılın Girişimcisi 2006'da 32 ülkeden birer temsilci yarıştı. Bu yıl 20'ncisi yapılan yarışmada jüri, Güney Afrika Cumhuriyeti'nden taşımacılık sektöründe faaliyette bulunan Imperial Holding'i birinci seçti. Ödülü, şirketin kurucusu ve Başkanı Bill Lynch aldı.
Türkiye'den Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan'ın da aralarında bulunduğu dünyanın en başarılı yöneticilerinin bulunduğu yedi kişilik jüri, zirve boyunca günde 12 saat adaylarla tek tek görüştü. Jüri üyeleri aday girişimcilerin başarı öykülerini dinledi. Jüri üyeleri değerlendirme yaparken çok zorlandıkları ifade ederken, Güney Afrika Cumhuriyeti'nden Imperial Holding'i birinci seçtiklerini açıkladı.
Garajda çalıştı holding yarattı
Güney Afrika'nın en büyük taşımacılık grubu olan Imperial Holding'in kurucusu Bill Lynch, 4 milyar dolar değerinde bir şirket yaratmayı başarmış bir girişimci. Lynch, bir köy ilkokulundan mezun olduktan sonra, bir garajda çalışmaya başlamış. Bugün yıllık cirosu 6.5 milyar dolar olan, 36 bin çalışanı bulunan bir imparatorluğu yönetiyor. 2005'te dünya çapında 10 bin girişimcinin katıldığı yarışmada bu yıl Türkiye'yi Goldaş Genel Müdürü Sedat Yalınkaya temsil etti.