Yılın ihracatçısı Toyota Türkiye

DHL Türkiye ve Akbank sponsorluğunda bu yıl dördüncü kez Dünya gazetesi tarafından düzenlenen 'İhracatın Yıldızları 2005 İhracat Teşvik Ödülleri' sahiplerini buldu.

İSTANBUL - DHL Türkiye ve Akbank sponsorluğunda bu yıl dördüncü kez Dünya gazetesi tarafından düzenlenen 'İhracatın Yıldızları 2005 İhracat Teşvik Ödülleri' sahiplerini buldu. Yılın ihracatçısı ödülü Toyota'nın oldu. Türkiye ihracatının geliştirilmesi ve ihracatın ülke ekonomisindeki payının artırılmasına yönelik olarak, kreatif ürün, ürün ve pazar çeşitliliği, katma değeri yüksek mal ve hizmet ihracatı ile ölçütler bazında ihracatçı firmaları ödüllendirme yoluyla teşvik etmeyi amaçlayan yarışmada dört dalda toplam 16 ödül dağıtıldı.
Yarışmanın büyük ödülü olan 'Yılın İhracatçısı' ödülü de Toyota Türkiye adına, yönetim kurulu başkanı Kazuhiro Kobayashi'ye verildi. Ödül töreninde konuşan DHL Türkiye Genel Müdürü Andy Baker, "KOBİ'leri ihracata teşvik etmek için her zaman yanlarında olduk. Ekonominin kurtuluş yolu ihracattadır" dedi.
Kadınlar kazandı
Yarışmada pazar konsepti dışında ürün ihracatı dalında Commat şirketi birinci oldu. Bu dalda ikinciliği Çenberci Otomotiv, üçüncülüğü ise Havelsan aldı. En fazla sayıda ülkeye ihracat gerçekleştiren firmalar dalında ise Mopak Kâğıt birinci, Kale Export ikinci ve Inter Elektrik Elektronik üçüncülüğe hak kazandı. İhracatını internet üzerinden yapan firmalar arasında ise Baki Gıda birinciliğe, Tariş Zeytinyağı ikinciliğe, Hazal Bisküvi üçüncülüğe ulaştı. 'İhracat Performans Ödülleri'nde ise, Evteksan Dış Ticaret birinci olurken, Doruk Una Değer Katma Gıda ikinci ve Noksel Çelik Boru Sanayi ise üçüncüğü kazandı. 'İhracatın Yıldızları 2005 Yılı Özel Ödülleri' dalındaki sıralama da şöyle oldu: Gülbirlik, Türk kadının el emeğinin yurtdışında pazarlanması için yürüttüğü proje ile Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Merinos Halı.