Yılın ilk günlerinde meyve-sebzede fiyatlar aşağı yönlü

Yılın ilk günlerinde meyve-sebzede fiyatlar aşağı yönlü
Yılın ilk günlerinde meyve-sebzede fiyatlar aşağı yönlü
Kar yağışı ve olumsuz hava koşulları, beklenenin aksine, meyve ve sebze fiyatlarında artışa neden olmadı. Kış sebzelerinin fiyatlarındaki düşüşler yüzde 35'i de aşarken, sera ürünlerinde fiyatlar yükseldi.

İSTANBULYılbaşı alışverişinin geride kaldığı yeni yılın ilk günlerinde birçok üründe olduğu gibi, sebze ve meyvenin büyük çoğunluğunda fiyatlar gerilerken, bazılarında zamlar devam etti.

Doğan Haber Ajansı'nın çarşı- pazar tezgahlarında yaptığı araştırmalara göre, ağırlıklı olarak kış sebzelerinin fiyatlarındaki düşüşler yüzde 35'i de aşarken, üretiminde azalma yaşanan sera ürünlerinde fiyatlar yükseldi.

Buna göre, geçen ay kilosu 2-4 lira arasında değişen soğanın fiyatı Ocak ayında yüzde 25 düşüşle 1.5-3.5 lira aralığına geriledi. Kış sebzelerinin vazgeçilmezlerinden olan havucun fiyatı bir önceki aya göre yüzde 25 düşüşle 2 liraya indi.

Karnabahar da fiyatı düşen kış sebzeleri arasında yer alıyor. Geçen ay 4.5 lira olan karnabaharın fiyatı yüzde 33 düşüşle 3 liraya geriledi.

Yine kış sebzelerinden ıspanağın fiyatı Aralık ayında 4 lirayken bu ay yüzde 37.5 düşüşle 2.5 liraya geriledi. Taze soğanın fiyatı ise Aralık ayında olduğu gibi 2 lirada kaldı.

Kasım ayında 2.5 lira olan pırasanın fiyatı Aralık ayında yüzde 12.5 artışla 3 liraya çıkmıştı. Ancak pırasa bu ay tekrar 2.5 liraya geriledi. Geçen ay 30 lira olan zencefilin fiyatı bu ay 20 liraya geriledi.

Geçen ay 4 liraya yükselen narın fiyatı ise Ocak ayında yüzde 50 düşüşle 2 liraya geriledi.

FİYATI YÜKSELENLER

Buna karşılık, limonun fiyatı Aralık ayındaki düzeylerini korudu. Limonun, Kasım ayında 3 liraya kadar çekilen kilo fiyatı, Aralık ayında 8 liraya kadar yükseldi ve Ocak ayında da etiketlere aynı fiyatlar yazıldı.

Sera üretimi olan domatesin fiyatında ise artış Ocak'ta da devam ediyor. Kasım ayında 5 lira olan salkım domatesin fiyatı Aralık başında 4 liraya geriledikten sonra, Ocak ayında yüzde 20 yükselerek 5 liraya çıktı.

Yine sera ürünü olan sakız kabağın kilosu Aralık ayındaki fiyatını koruyarak 3.5 lira oldu. En büyük yükseliş, yüzde 25 ile hıyarda görüldü. Geçen ay 2 lira olan hıyarın kilosu bu ay 2.5 lira oldu. Ayrıca Çengelköy hıyarının fiyatı 7 liraya yükseldi.

Çarşı-pazar tezgahlarında mandalinanın kilo fiyatı 4 lirayla Aralık ayındaki düzeyini korudu. Kış aylarının vaz geçilmez meyvesi olan elmanın geçen ay 3-6 lira aralığında olan fiyatını korudu. Aralık ayında 5 lira olan muzun kilosu ise 5.5 liraya yükseldi.

(Gülseli KENARLI / DHA)

bigPara.com