'Yılın Ticarisi' üçüncü kez Bursa'dan

'Yılın Ticarisi' üçüncü kez Bursa'dan
'Yılın Ticarisi' üçüncü kez Bursa'dan

Fiat Hafif Ticari Araçlar CEO su Lorenzo Sistino (sağda), ödülü Uluslararası Yılın Vanı jürisinin başkanı Pieter Wieman ın elinden aldı.

Ticari araç 'Oscar'ını Tofaş Bursa Fabrikaları'nda üretilen Yeni Doblo modeli kazandı. Böylece eski Doblo ve Minicargo projesinden sonra üçüncü kez Bursalı bir model Yılın Ticari Aracı seçildi

İSTANBUL - Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen ve temmuz ayında 1 milyoncusu törenle banttan inen Fiat Doblo’nun yeni nesli, uluslararası çapta ticari araç sınıfının ‘Oscar’ı olarak kabul edilen ödülün sahibi oldu.
Ticari araçlar konusunda uzman, 24 ülkeden 24 gazetecinin oluşturduğu ‘ Van of the Year’ (VOTY) jürisi tarafından ‘2011 Uluslararası Yılın Ticari Aracı’ olarak seçilen Yeni Fiat Doblo’nun ödülünü 63. Hannover Ticari Araçlar Fuarı’nda Fiat Hafif Ticari Araçlar CEO’su ve Uluslararası Operasyonlar Yöneticisi Lorenzo Sistino aldı. Bu ödülle birlikte Tofaş üçüncü global başarısını yakaladı. Bu önemli organizasyonun 2006 ayağında yine Bursa’da Tofaş tarafından üretilen Fiat Doblo, 2008 ayağında Fiat Scudo, 2009 yılında ise yine fikri mülkiyet hakkı Tofaş’a ait olan Fiat Fiorino’nun da dahil olduğu Minicargo aynı ödülü kazanmıştı.

Pandır: Ar-Ge başarısı
Tofaş İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ali Pandır, “Üretim kalitesiyle Fiat dünyasının içinde zirvede yer alan ve Bursa’da 42 yıl önce kurulan Tofaş’ın fabrikasında üretilen Fiat Doblo’ları dünyanın 80’den fazla ülkesine ihraç ediyoruz. Yeni Fiat Doblo, aynı zamanda bir Ar-Ge başarısıdır” dedi.
Ali Pandır, Avrupa’da kısa sürede 60 bin adetten fazla sipariş alarak ihracata büyük katkı sağlayan, Türkiye ’de ise 15 bine yaklaşan müşterisi olan Yeni Doblo’nun kendini bu ödülle ispatladığını vurguladı. Tüm Fiat Doblo jenerasyonlarını 10 yılı aşkın süredir Türkiye’de geliştirmenin ve üretmenin yanı sıra bu topraklardan dünyaya ihraç etmenin gururunu taşıyan 7 bin kişiyi aşkın dev Tofaş Ailesi’nin en mutlu günlerinden biri olduğuna dikkat çeken Pandır, “Kazanılan uluslararası ödül bir diğer anlamda da Fiat’ın tüm dünyada hafif ticari araç üssü olarak konumlandırılan Türkiye ve Tofaş’ın gücünü ortaya koyuyor” dedi.

Tasarımı jüriyi etkiledi
2011 sonuçlarını açıklayan Uluslararası Yılın Vanı jürisinin Başkanı Pieter Wieman, “Ödülü kazanan Yeni Fiat Doblo’nun tasarımı, birçok açıdan jüriyi etkiledi ve her şeyden önce de Fiat’ın platform ve gövde versiyonlarını bu kategorideki herhangi bir ticari araca göre çok fazla çeşitlendirmiş olması en önemli bir unsur oldu” ifadesini kullandı.

Gazlı ve elektriklisi de var
VOTY jürisi, turbo beslemeli doğalgazlı motorlardan tanıtımı ilk olarak Türkiye’den gerçekleştirilen elektrikli versiyonlara kadar geniş motor yelpazesi bulunan Yeni Fiat Doblo’nun sunduğu sürüş kalitesi ve yüksek konfor seviyesini de etkileyici buldu. Fiat Hafif Ticari Araçlar CEO’su Lorenzo Sistino da, “Yeni Fiat Doblo ile biz, müşterilerimize bu kategorideki en ileri teknolojiyi, en düşük emisyonları ve en zengin seçenekleri sunuyoruz” dedi. 

6.3 milyar dolar döviz getirecek
Üretimi ve geliştirilmesi için 425 milyon avro harcanan Yeni Doblo’dan sekiz yıl içinde 1 milyon adet üretilmesi bekleniyor. Yıllık üretim kapasitesi 140 bin adet olan Yeni Doblo’nun yüzde 30’u iç pazar, yüzde 70’i ise ihracat için üretiliyor. Doblo’nun sekiz yıl içinde 6.3 milyar dolarlık döviz getirmesi planlanıyor.
Yeni Fiat Doblo, ticari araç olmasına rağmen birçok binek modelden daha çok özelliğe sahip. Bunlar arasında arka koltuklar için ayrı üfleme kanallı otomatik klima, hız sabitleyici, görüntülü park sensörleri, MP3 çalarlı müzik sistemi, Blue&Me eller serbest (Hands-free) sistemi ve Türkiye’de bu sınıfta bir ilk olarak Türkiye haritalı ‘Blue&Me TomTom’ entegre navigasyon (Yön bulma) sistemi bulunuyor.
Ayrıca parfüm püskürtücü, iPod taşıyıcı ve kablo bağlantısı, bagajda 12V’lik priz gibi unsurlara ek olarak Combi versiyonlarında standart olarak sunulan beş kişilik oturma kapasitesi, yedi kişiye kadar yükseltilebiliyor. (Radikal)


  ETİKETLER:

  Döviz

  ,

  Van

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul