Yılmaz: Daha aktif olmamız şaşırtmasın

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bundan böyle hem döviz hem de faiz konularında daha aktif bir Merkez Bankası'nın izlenmesinin şaşırtıcı olmaması gerektiğini belirterek hızla değişen dünya koşullarının bunu gerektirdiğini söyledi.

WASHINGTON/ANKARA - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bundan böyle hem döviz hem de faiz konularında daha aktif bir Merkez Bankası'nın izlenmesinin şaşırtıcı olmaması gerektiğini belirterek hızla değişen dünya koşullarının bunu gerektirdiğini söyledi.
Son kararları ve beklentileri değerlendiren Yılmaz, Kurul kararlarlarıyla, uluslararası mali piyasalarda gözlenen aşırı dalgalanmaların ekonomideki etkilerini en aza indirmeyi amaçladıklarını vurguladı.
Kur ve faiz düzeyinin, ülkenin ekonomik temelleri ve para politikası kararlılığıyla tutarlı olmadığına değinen Yılmaz, şöyle konuştu:
"Global likidite koşullarındaki hızlı bozulma sonucu, kısa vadeli portföy yatırımlarında çıkış eğilimi gözleniyor. Kurlar ve faizde, normalin üzerinde hareketlere sebep olan baskı, bu kanaldan gelmektedir. Aldığımız kararlar, bu baskının yol açtığı oynaklığı azaltacaktır. Ancak, dalgalı kur rejiminde kur riskinin piyasa üzerinde olduğu unutulmamalı. Kimse bankadan kur seviyesine ilişkin taahhüt beklememeli." Yılmaz ayrıca, bankanın global likidite sorununun Türkiye'de fiyat ve finansal istikrarı bozmaması için gerekli tedbirleri almakta olduğunu belirtti.
Tüketicide yavaşlama
Yılmaz, tüketici kredilerinde büyümenin yavaşladığını, önümüzdeki haftalarda yavaşlamanın belirginleşmesini beklediklerini ifade ederken, tüketim ve yatırım malları ithalatında dikkate değer bir yavaşlamanın beklendiğini belirtti. İhracat artışının güçlü seyrini koruduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle devam etti:
"2006'nın ikinci yarısında iç talep daralacak ve büyüme bir miktar yavaşlayacak. 2007'nin ilk yarısında da düşük büyüme hızları görülebilir, ancak ekonomik faaliyet 2007'de kademeli toparlanacak. Cari açığın temmuzdan itibaren kademeli olarak azalacağını öngörmekteyiz. Cari açığın finansman kalitesi hızla iyileşme eğilimine girmiştir."
Para politikasının temkinli duruşunu güçlendirmesi sonucunda, enflasyonun bu yıl sonunda tek haneli rakamlarda kalmasını beklediklerini vurgulayan Yılmaz, ancak daha da önemlisi, orta vadede enflasyonun hedeflere tekrar yakınsadığı bir görünümü öngördüklerini belirtti.
Enflasyonda durum
"Amacımız, 2007 enflasyon hedefini erişilebilir kılmak" diyen Yılmaz, bu doğrultuda gerekeni yapmaktan kaçınmayacaklarını, bekleyişler ve fiyatlama davranışlarının bozulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.
2006'da enflasyonun, haziran ve temmuzda bir miktar yükselebileceğini, ancak ağustosta yıllık enflasyonda düşüş öngördüklerini belirten Yılmaz, şunları kaydetti: "Eylül ve ekimde yatay seyir olasılığı yüksek. Ancak yıl sonuna doğru tekrar istikrara kavuşacağını öngörmekteyiz. Kamu mali disiplini ve yapısal reformlar, mali baskınlık konusunu banka için kaygı unsuru olmaktan çıkarmıştır. Bu sayede banka, kısa vadeli faizleri daha aktif kullanabilme imkânına kavuştu. Buna, 'para politikasının normalleşmesi' diyoruz. Artık döviz ve faizde daha aktif bir Merkez Bankası izlemeniz şaşırtıcı olmamalı. Hızla değişen dünya koşulları bunu gerektirmektedir."