Yılmaz: Gerekirse faizleri yükseltmekten çekinmeyiz

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, kur politikasını hükümetle birlikte belirlediklerini ancak uygulamanın tümüyle Merkez Bankası'nın inisiyatifinde olduğunu hatırlatıp, "Piyasalarda faizin yükseltileceğine dair beklenti var.
Haber: RUHİ SANYER / Arşivi

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, kur politikasını hükümetle birlikte belirlediklerini ancak uygulamanın tümüyle Merkez Bankası'nın inisiyatifinde olduğunu hatırlatıp, "Piyasalarda faizin yükseltileceğine dair beklenti var. Eğer gerekirse faizleri yükseltmekten çekinmeyiz" diye konuştu. Hükümetin Merkez Bankası'na yapacağı en büyük desteğin ne olacağı sorusuna Durmuş Yılmaz "Hükümetin bize yapacağı en büyük iyilik, gelirler politikasından taviz vermeden uygulamalarını sürdürmesidir" dedi.
Yılmaz, Londra'da AK Yatırım tarafından düzenlenen 'Türkiye'de Para Politikaları ve Yatırım Olanakları' konulu konferansta yabancı yatırım bankalarının temsilcilerinin sorularını yanıtladı.
'Piyasaların ardında kalmıyoruz'
'Siz hep piyasalardaki gelişmelerin ardından geldiniz. Önceden tedbir alamaz mısınız' sorusuna "Sadece onların arkasında hareket ettiğimi düşünmüyorum" yanıtını veren Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kredibilite kazanmak için önceden tedbir almak gerektiğine inanıyorum. Bizim yaptığımız da budur. Piyasaların nasıl tepki verdiğini görmek istedik. Yeni bir artırım gerekirse, biz de politikalarımızı buna göre ayarlayacağız. Piyasaların arkasından gitmiyoruz. Sadece gözlemliyoruz. Biz bu konuda proaktif bir tutum içerisindeyiz. Gerekirse harekete geçmekten çekinmeyiz."
'Seçimler hayatın gerçeği'
Tük Lirası'ndaki değer kaybının sadece dış etkenlerden kaynaklanmadığının hatırlatılması üzerine Yılmaz, şunları söyledi: "Süreç içinde yükseltme gerekirse, önce rakamlara bakarız. Bunu çekinmeden tereddütsüz yaparız. Türkiye'deki iç gelişmelere gelince bunlar hayatın gerçekleri. Bunlar Cumhurbaşkanlığı seçimleri, genel seçimler, Kıbrıs sorunu gibi konulardır. Gözlerimizi bu gerçeklere kapatmıyoruz. Biz siyasi sorunları çözemiyoruz. Bunlar bizi etkilemez diyemeyiz. Ancak veri setimizde var. Bunlar orada ve bizi de etkiliyor. Bunu biliyor ve ona göre hareket ediyoruz."
'Biz seviyeye müdahale etmiyoruz' diyen Yılmaz, şöyle konuştu: "Kur taahhüdümüz yok. Risk piyasanın üzerindedir. Bu bizim temel anlayışımız. Dalgalanmaya bırakıyoruz. Volatiliteye bakarız, hesap yaparız, kurumsal ve kişisel görüşlerimizi de ortaya koyarız. Bu işin arkasındaki sebeplere bakarız. Sonra kararımızı veririz. 13'ünde bono ihalesi vardı. Pek başarılı olmamıştı. Bu başarısızlığın piyasanın geneline yayılmasını engellemek ve potansiyel volatiliteyi ortadan kaldırmak için müdahale ettik."
Bu arada yabancılara yönelik yüzde 15'lik stopaj uygulamasının kaldırılmasının çok önemli bir adım olduğunu belirten Durmuş Yılmaz, bu kararın yabancı portföy yatırımlarının yeniden Türkiye'ye gelmesine yol açabileceğini söyledi.
'Tek sorunumuz cari açık'
Yılmaz, 'Dışarıdaki dalgalanmalara rağmen ekonomik göstergeleri kontrol altında tutabilecek misiniz' sorusuna şu yanıtı verdi: "Bankalarımızın açık poziyonu 1 milyar dolar. Faiz dışı fazlyı tutturuyoruz. Tek sorunumuz cari açık. Cari açık da dövizdeki bu gelişmelerin ardından yıl sonunda bugünkü 28 milyar doların altına kalabilir."'Kurda her çıkış düşüşle bitti'

Büyütmek için tıklayınız

Londra'daki konferansa katılan yabancı yatırımcılar, Başkan Durmuş Yılmaz'a son dalgalanmanın daha kısa süreceğini umduklarını ancak görüntünün YTL'nin değer kaybının devam edeceği şeklinde olduğunu söyledi. Yılmaz "Biz, bugüne kadar yedi büyük dalgalanma gördük. Bu dalgalı kurun doğası gereğidir. Ama her dalgalanma bittiğinde kurun dalgalanmanın başındaki değerine yakın bir yere oturduğunu müşahade ettik" dedi. Durmuş Yılmaz gelecekte de bu tür hareketler olabileceğini ama bunun bir belirsizlik değil, risk olduğunu belirtti.
Toplantıdan sonra Başkan Durmuş Yılmaz Türk gazetecilerine yukarıdaki tabloyu oluşturan tarihleri verdi.
Yılmaz, gazetecilerin 'Yabancı yatırımcıların soruları sizi zorladı mı' sorusuna "Hayır, Türk gazetecilerin soruları daha zor" yanıtını verdi.
Yılmaz, haziran ve temmuz aylarında yıllık enflasyondaki artışın muhtemelen süreceğini, ağustosta ise enflasyondaki yükselişin büyük ihtimalle sona ereceğini vurguladı. 2007'den önce enflasyondaki düşüşün yeniden başlamasını beklediklerini belirten yılmaz, "Ancak 2006 yıl sonu enflasyon oranının, hedeflenen yüzde 5'in üzerinde olması bekleniyor" dedi. AB görüşmelerinin sonbaharda durabileceğine yönelik yapılan yorum üzerine de Durmuş Yılmaz, "Bunların hepsi hesabımızda var. Zaten Kıbrıs sorununu döviz kuru veya faiz dışı fazla ile çözemeyiz" diye konuştu.


Döviz açığı 60 milyar dolar
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz bir soru üzerine, özel sektörün açık pozisyonuna ilişkin olarak şu değerlendirmede bulundu: "Banka dışı kesimin açık pozisyonu 58-60 milyar dolar seviyesinde buluyor. Bunun yüzde 80'i kısa, yüzde 20'si orta ve uzun vadeli. Buna karşın da 20-25 milyar dolarlık döviz mevduatları var. Bu arada şirket sahiplerinin ne kadar mevduatı olduğunu bilemiyoruz. Biz halka açık şirketlerin bilanço dipnotlarına bakarak hesaplıyoruz. Bir de halka açık olmayanlar var. Üstelik, biz özel sektör açık pozisyonlarının ne kadarı patronların kendi parası buna da bakmak lazım."
Başkan Yılmaz konuşmasında, ekonominin oyuncularına, 'döviz kazanmıyorsanız döviz cinsinden borçlanmayın' uyarısını sık sık yaptıklarını da hatırlattı.