Yılmaz: Halktan dolar talebi yok

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz piyasalardaki dalgalanmaya rağmen temel ekonomik göstergelerde bozulma olmadığını, halktan dolar talebi gelmediğini söyledi.

İSTANBUL - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz piyasalardaki dalgalanmaya rağmen temel ekonomik göstergelerde bozulma olmadığını, halktan dolar talebi gelmediğini söyledi. Yılmaz, New York'ta çeşitli yatırım bankalarının toplantılarına katıldı. Morgan Stanley'in düzenlediği basına kapalı toplantıda konuşan Durmuş Yılmaz, piyasalardaki dalgalanmayı değerlendirdi. Toplantıya katılan kaynaklardan alınan bilgilere göre Yılmaz, "Bazı yabancı yatırımcılar piyasadan çıkmak isteyebilir. Buna bir itirazımız yok. Ancak Türkiye ekonomisi ve piyasaları bu dalgalanmayı hak etmiyor" diye konuştu.
NTV'de yer alan haberde Yılmaz, depo alım ihalesinin başarılı geçtiğini ve piyasanın beklenti ve ihtiyacının karşıladığını söyledi. Fazla YTL likiditesinin dolar talebi yaratmayacak biçimde çekileceğini ve verilecek faizin hem fazla likiditeyi emecek hem de dolar talebi yaratmayacak bir düzeyde oluşacağını ifade etti.
'IMF ile görüşmedik'
Başkan Yılmaz, 'Halktan dolar talebi gelirse ne olur?' diye soran bir yatırımcıya şu karşılığı verdi: "Merkez Bankası olarak yapacaklarımız belli. Bir Merkez Bankası ne yaparsa biz de onu yaparız, dolar talebini önleyecek bir faiz veririz. Tabii ki bunun da bir maliyeti olacaktır." Durmuş Yılmaz, dalgalı kur rejiminin hukuken hükümetle birlikte ortaya konulduğunu, ancak uygulamanın tamamıyla Merkez Bankası'nın inisiyatif ve sorumluluğu altında olduğunu belirtti. Yılmaz, dalgalı kurun da aynen devam edeceğini vurguladı.
Yılmaz, IMF ve Amerikan Hazinesi ile bir görüşme yapılıp yapılmadığı sorusu üzerine bunun söz konusu olmadığını söyledi. Para politikası kararlarının Merkez Bankası ekibi tarafından alınıp uygulandığını ifade eden Yılmaz, IMF ile görüşme konusunun, bankanın sorumluluk alanına girmediğini hatırlattı.