Yılmaz: Uzun sürmez

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, son dönemde piyasalarda yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve ekonomik temellerden farklı bir gelişme olursa buna müdahale edeceklerini söyledi.

ANKARA - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, son dönemde piyasalarda yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve ekonomik temellerden farklı bir gelişme olursa buna müdahale edeceklerini söyledi.
Koç Holding'in 80'inci kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılan Yılmaz, "Bugün itibarıyla ekonomik temellerde değişiklik olduğunu düşünmüyoruz. Merkez Bankası şu anda yapabileceği alma ihalelerini durdurdu. Gelişmeleri de değerlendirmeye devam edecektir" dedi. Dövizdeki değişikliklerin hatırlatılması üzerine de Durmuş, "Altını çiziyorum, Merkez Bankası'nın kurun seviyesi konusunda örtülü veya açık öngörüsü yoktur" diye konuştu. Para ve maliye politikalarının tavizsiz sürdürülmesi gerektiğini söyleyen Durmuş, kazanımların kaybedilmemesi gerektiğini belirtti.
Durmuş, dalgalı kura geçilen 2001'den bu yana elde edilen veriler ışığında bu sürecin uzun sürmeyeceğini düşündüklerini ve gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, "Durum geçici değil kalıcı olursa o zaman hedefimiz enflasyonla mücadele, fiyat istikrarını sağlamak. Dolayısıyla buna ulaşmak için imkânları dikkatli ve etkin kullanacağız" dedi. Durmuş, 2005'te bu yılın zor bir yıl olacağını öngördüklerini de sözlerine ekledi.