'Yılmaz'ın MB başkanlığında hakkım var, çünkü oy verdim'

'Yılmaz'ın MB başkanlığında hakkım var, çünkü oy verdim'
'Yılmaz'ın MB başkanlığında hakkım var, çünkü oy verdim'

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan , İhracatçı kurun arkasına saklanıyor diyenleri buradan kınıyorum dedi. FOTOĞRAF: ELİF DEMİRCİ / DHA

Çağlayan, 'Merkez Bankası Genel Kurulu'nda oy verdim' dediği Durmuş Yılmaz'a yine yüklendi. Çağlayan, 'Bugün TL ithalatı artıracak seviyeye gelmişse, MB hatalıdır' dedi

İSTANBUL - ‘TL’nin seviyesi sanayiciyi ithalatçı olma noktasına getiriyor’ diyen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası ’na yine yüklendi. Bakan Çağlayan CNBC-e yayınında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. “İşadamları ‘evet’ demiyorsa kimse beni aramasın pasaport alındı diye” sözlerine açıklık getiren Çağlayan şunları söyledi:

‘Ağaçtan düşmüş birisiyim’
“Ben ağaçtan düşmüş biriyim. Çok insan vergi borçları olmadığı halde vergi dairesinin onları borçlu göstermesinden dolayı yurtdışına çıkamamışlar. Burada artık işadamlarının yurtdışına çıkışlarında vergi dairesi istediği zaman engellemeyecek. Bu bir anayasal hüküm haline getiriliyor. Yeni anayasa düzenlemesinde işadamlarına seyahat hürriyeti alanı var. ‘Pasaport’ sözünü seyahat hürriyetini düşünerek söyledim.”
TÜSİAD’a TOBB’a, memur sendikalarına Başbakan’ın referandum çağrısını yorumlayan Çağlayan, “Oda başkanı olsaydım şahsi görüşümü tereddütsüz açıklardım. Bunun kadar doğal bir şey olamaz. İşadamlarına özgürlük alanı açan düzenlemeler var. Memurlara da toplu sözleşme ve grev hakkı geliyor. Memurların ortaya çıkarak teşekkür ederiz diyerek sahip çıkması lazım. İşveren ‘evet’ derse bu haklara kavuşacak ‘hayır’ derse kavuşamayacak. Bu anayasayı sahiplenecek olan anayasada kendini bulan herkestir” dedi. Kurt tartışmalarını değerlendiren Devlet Bakanı sözlerini şöyle sürdürdü:

Durmuş Yılmaz TİM’e gidecek
“Faizde bugünkü toplantı öncesinde Para Politikası Kurulu’na koz vermek istemiyorum. Daha önce bir-iki açıklama yaptığımda yine böyle bir güne denk geldi. Bana gelen gerekçe şuydu: Efendim biz aslında düşürecektik eğer düşürseydik tarafsızlığımız gidecekti. Faiz şu olmalı, bu olmalı demeyeceğim. Ama görünen köy kılavuz istemez. Ben uzaydan gelmedim. Biz bugün düşük bir kur yaşıyorsak TL aşırı değerliyse ithalatı artıracak seviyeye gelmişse, burada MB’nin bir hatası var demektir. ABD’nin faizi düşürmeye başladığı dönemde biz faizi artırmıştık. Böyle bir ortamda geçmişte maalesef bunu ıskaladık. Kurun üzerinde bu kadar baskı olmasının, cari açığın temelinde doların hala 1.5’ta olması yatıyor. Bu ülkede sanki ihracatçılar üretimi verimliliği bilmeyen uzayda yaşayan yaratıklar gibi değerlendiriliyor. İhracatçı kurun arkasına saklanıyor diyenleri buradan kınıyorum. Türk sanayicisi kur baskısından dolayı ciddi bir şekilde ithalat yapmayı hayatta kalmanın yolu olarak görüyor.
TL’nin seviyesi sanayiciyi ithalatçı olma noktasına getiriyor. İhracatçı rekabet edeceği bir kur istiyor. Önümüzdeki günlerde Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM) giderek ihracatçılarla görüşecek. Durmuş beye Merkez Bankası Genel Kurulu’nda oy verdim, benim onda hakkım var. Bunu ilk kez söylüyorum.” Mali Kural’ın kesinlikle yasalaştırılması gerektiğini belirten Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, bu kuralın 2011’den önce yasalaşabileceğini sözlerine ekledi.

Şimşek: AB’de rekor kıracağız
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin bu yıl Avrupa’dan altı kat hızlı büyüyeceğini öngördü. Anayasa paketinin geçmesiyle birlikte ülkenin büyüme potansiyelinin de artacağını söyleyen Şimşek, Türkiye’nin daha öngörülebilir bir ülke olabileceğini ifade etti. Şimşek, bu yıl büyümede OECD, AB ülkeleri arasında Türkiye’nin muhtemelen rekor kırabileceğini vurguladı.
Şimşek, “Avrupa ile arayı çok hızlı kapatma imkânımız olacak çünkü Türkiye en azından Avro Bölgesi’nin en az bir altı katı hızlı büyüyecek diye ümit ediyorum” dedi. Yılın ilk yarısında yüzde 10’lar civarında büyüme gerçekleştiğini anımsatan Şimşek, “Yani öyle görünüyor ki Türkiye bu yıl hızlı bir şekilde krizin etkilerini tamamen bertaraf edecek ölçüde büyümüş olacak” diye konuştu.
Şimşek, Kuveyt Türk’ün Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen sukuk ihracı dolayısıyla düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Şimşek, bir alternatif finansal enstrüman olan sukukun, yatırımcılar açısından olduğu kadar Türkiye’nin artan finansman ihtiyacını karşılamak için de önemli bir finansman kalemi olduğunu söyledi.
 Kuveyt Türk’ün liderliğinde gerçekleştirilen bu ihracın önem taşıdığını, bunun bir dönüm noktası olduğunu belirten Şimşek, Kuveyt Türk’ü ve partnerlerini tebrik etti.
Kuveyt Türk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Al Omar da Türkiye’de ilk sukuk ihraç işlemini gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Sukuk ihracının ülkeye büyük güvenilirlik getireceğine işaret eden Al Omar, uzun vadeli finansal enstrümanları sunmayı hedeflediklerini söyledi.
(Radikal)