Yimpaş: SPK rüşvet aldı

Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) bir sorunlarını çözmek için kendilerinden rüşvet aldığını iddia etti.

ANKARA - Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) bir sorunlarını çözmek için kendilerinden rüşvet aldığını iddia etti. İslami holdinglere para yatıran yurttaşların sorunlarını araştırmak üzere kurulan TBMM Araştırma Komisyonu'nun dinlediği Uyar, ilginç açıklamalarda bulunurken, çeşitli çevrelere suçlamalar da yöneltti.
"Anadolu'da iş yaratabilmek için, halkın parasını milli şuurla halkın adına yararlı hale getirebilmek için" şirketleştiklerini ifade eden Uyar, "Her şey çok iyi gitti. Bunun ilmini, feyzini 1980'li yılların ortasında aldık. Ama 28 Şubat'ta bizim önümüzü kestiler" dedi.Yaklaşık 120 bin kişiden 1.2 milyar dolayında para topladıklarını anlatan Uyar, "Hepsini milli şuurla değerlendirdik" dedi.
Medyaya yüklendi
Dursun Uyar, 28 Şubat sürecinin üzerine SPK ve Maliye Bakanlığı'nın kendilerini engellemesi ve ardından yaşanan 2001 krizi nedeniyle 2000 yılından beri ortaklarına kâr payı dağıtamadıklarını açıkladı. Holdinge para yatıranların sahip oldukları hisselere ilişkin dava henüz bitmediği için birtakım sorunlar yaşadıklarını da kaydeden Uyar, SPK hakkında ithamlarda bulundu. "SPK bizden rüşvet aldı" diyen Uyar, 'kim aldı' sorusunu yanıtsız bırakırken, 'problemli bir konuyu rüşvetle çözdüklerini' söyledi.
Komisyonda dinlenen Kombassan Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Bayram gibi medyaya ve büyük sermayeye yüklenen Uyar, "Aleyhimizdeki kampanyanın iki suçlusu var, medya ve büyük sermaye. Askerler de bunları destekledi" diye konuştu.