Yimpaş'la gelen felç

'Kâr payı' dediler
Yimpaş'a para kaptıranların çaresizliği sürüyor. Abdurrahman Kurga, Sivas'taki 20 bin Yimpaşzededen: Oğlum üniversiteye gidecekti, harç parası bile vermediler. Üzüntüden beyin kanaması geçirdim, felç oldum.
8 Kasım'da eylem
Gurbetçi Sami Kartal'ın 27 yıllık emeği uçtu. Emeklilik ikramiyesi giden Ömer Tabur'un eşi şeker olmuş. Dernekleşen Sivaslı Yimpaşzedeler, 8 Kasım'da şirket merkezi önünde seslerini duyurmaya çalışacak.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - 'Kâr payı ortaklığı' adı altında yurtdışında ve Türkiye'de binlerce kişinin paralarına el koyan Yimpaş'ın Türkiye'deki mağdurlarının çaresizliği sürüyor. Sivaslı Yimpaş mağdurlarının hikâyeleri sistemin acımasızlığını bir kez daha ortaya koyuyor. Binlerce avrosunu Yimpaş'a kaptıranlardan Abdurrahman Kurga, "Oğlum üniversiteye gidecekti. Harç parası istedim vermediler. Üzüntüden beyin kanaması geçirdim, felç oldum" derken, Almanya'daki 27 yıllık birikimini 'İslami kuruluş' diye karşılarına çıkan Yimpaş'a veren 61 yaşındaki Sami Kartal ise "Ailece perişan olduk. Çocuklarımla aram açıldı. O parayı hiç kolay kazanmadım. Ama onlar çok kolay yediler" diyor. Emeklilik ikramiyesinin tümünü Yimpaş'a kaptıran Ömer Tabur'un eşi ise üzüntüden şeker hastası olmuş.
2005 yılının nisan ayında kurulan 'Sivas Yimpaş Mağdurları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Taşköprü, yaptıkları araştırmaya göre kentte 20 bini aşkın mağdur olduğunu söylüyor. Taşköprü, çocuklarını yurtdışında okutma ümidiyle sattığı evin parasını 1997'de Yimpaş'a yatırmış. Bu süre içinde hiç 'kâr payı' almamış:
Göstermelik ödeme
"Banka faizi haramdı, bunlar 'Müslümanların birliği' filan diyorlardı. Ben de evimi satıp, paramı Yimpaş'a verdim. Para kazanırsak çocukları eğitim için yurtdışına göndeririz diye düşünüyorduk. Nasip olmadı. Ben para yatırırken, aynı saatte bir kişiye para ödüyorlardı. Bana 'İstediğin zaman gel, biz paranı öderiz' dediler. Göstermelikmiş. Ben İstanbul'da okudum. Orada üçkâğıtçılar vardır. Vatandaşı kendilerine çekebilmek için kendi adamlarına parar verirler. Bunlar da aynı üçtkâğıtçılığı bize yaptılar. Kandırıldık, dolandırıldık. 86 bin avrom kaldı onlarda. Geçenlerde 15 -16 yaşında gözleri görmeyen iki kız geldi derneğe. Ailesinin tüm parası Yimpaş'ta kalmış. Perişan durumda ve çaresizdiler. Türkiye'de Böyle binlerce insan var."
Dernekte olan mağdurlar, başkan Taşköprü'den sonra telefonu alarak, teker teker dertlerini anlatıyor. Emekli imam Ömer Tabur, 27 yıllık emeklilik ikramiyesini Yimpaş'a vermiş: "Altı çocuğum var, onların eğitimine harcarım diye düşünmüştüm. Şimdi elimde hiçbir birikimim, kalmadı. Üç kuruş emekli maaşıyla yaşamaya çalışıyoruz. Eşim şeker hastası oldu, parmakları alındı."
25 bin avro kaptırdı
73 yaşındaki Turan Toker ise emekli işçi. 25 bin avrosunu Yimpaş'a kaptıran Toker ise şöyle konuşuyor: "Biriktirdiğim parayı onlara verdim. Bizim dini duygularımızı kullanarak aldattılar. 'İslami kuruluş' diye inancımızdan dolayı gittik oraya verdik, ama kandırıldık."
Yimpaş'ta 20 bin avrosu kalan işçi emeklisi Abdurrahman Kurga "Arabamı satıp paramı Yimpaş'a yatırdım. İstediğim zaman alacaktım. Öyle söylemişlerdi. Oğlum üniversiteye gidecekti. Harç parası lazımdı. Paramı istedim vermediler. Üzüntüden beyin kanaması geçirdim, felç oldum. Oğlum o yıl üniversiteye gidemedi" derken, 61 yaşındaki Sami Kartal ise şunları anlattı:
"27 yıl Almanya'da inşaatlarda çok zor şartlarda çalıştım. Oradaki tüm kazancımı gelip bunlara yatırdım. 282 bin avrom var onlarda. Ailece perişan olduk. Çocuklarımla aram açıldı. 'Neden paranı yatırdın' dediler. Bize 'İslami kuruluş' diye tavsiye etmişlerdi. Ben o parayı hiç kolay kazanmadım. Ama onlar çok kolay yediler." İbrahim Aslan da "80 bin avro verdim. İsviçre'de işçiydim. Buraya geldim, insanlar paralarını buraya veriyordu. Biz de sel suyuna kapıldık. Müslüman olmalarına inandık" diyor.
Başbakanlık'tan açıklama
Başbakanlık Takip Kurulu yetkilileri dün yaptıkları açıklamada Radikal gazetesinin 31 Ekim 2006 tarihli sayısındaki bir haberde yer alan 'Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), Yimpaş hakkında Başbakanlık Takip Kurulu'na 17 şikâyette bulunduğu' ifadesinin gerçekleri yansıtmadığını belirtti. Takip Kurulu yetkilileri, SPK'nın şikâyetlerle ilgili olarak savcılıklara suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.8 Kasım'da eylem var
Dernek başkanı Taşköprü, daha önce 4 bin imza toplayıp ilgililere gönderdiklerini belirtirken, yaptıkları araştırmaya göre Sivas'ta 20 bin mağdur olduğunu söylüyor. Dernek olarak 8 Kasım'da saat 14.00'te Yimpaş'ın Yozgat'taki merkezi önünde eylem yapacaklarını belirten Taşköprü, şunları aktardı:
"Dursun Uyar'a 12 Ekim'de yazı gönderdi. Problemlerimizi konuşmak üzere 8 Kasım'da ve o hafta içinde bir gün görüşmek istediğimizi ilettik. Talebimize olumlu yanıt verilmezse holdingin önünde sesimizi duyurmak için yasal haklarımızı kullanacağımızı söyledik. Yozgat Emniyet Müdürlüğü'ne de durumu bildiren yazı gönderdik. Aradan bu kadar zaman geçti, yanıt gelmedi. Ama emniyet müdürü aradı ve 'Gelin Yozgat'ta sizi görüştürelim' dedi. Ama biz eylem kararı aldık. Orada Dursun Uyar'la görüşsek de eylem yapacağız. Biz Türkiye'deki mağdurları eyleme bekliyoruz. Hepimizin milli ve manevi duygularımızı kullandılar. Türkiye hukuk devleti, iktidar var. Bu adamlarsa sahtekârlık yapmış. Bunların üstüne gidilsin, mallarına el konulsun."