Yimpaş'ta son sekiz ay

Üç suçlama
Yimpaş hakkında, Almanya ve İsviçre'nin yanı sıra Türkiye'de de bir soruşturma yapıldığı anlaşıldı. Kaçakçılık ve Organize Suçlar Dairesi'nin soruşturmasında, holdingin halka açık şirketlerden bünyesindeki şirket ve kişilere para aktardığı belirlendi.
Dava açılmadı
Daire, Yimpaş yöneticilerini, dolandırıcılık, usulsüz para transferi ve sahte evrakla suçlayan dosyayı Eylül 2005'te Ankara Başsavcılığı'na ilettti; ancak dava açılmadı. Emniyet'in dosyasında zamanaşımı süresinin Haziran 2007'de dolacağı öğrenildi.
Çiçek: Bunlar tuzak sorular
Emniyet bilgi verince Maliye Bakanlığı, BDDK ve SPK da soruşturma için uzman görevlendirdi. SPK'nın, Yimpaş hakkında Başbakanlığa 17 şikâyette bulunduğu öğrenildi. Bakan Çiçek "Yimpaş korunuyor mu?" sorusuna kızdı: Bunlar tuzak sorular.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Almanya'nın dolandırıcılık, İsviçre'nin karapara soruşturması başlattığı Yimpaş hakkında, Türkiye'de de ayrı soruşturma yapıldığı ortaya çıktı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı'nın, Yimpaş'a para kaptıranların şikâyeti üzerine başlattığı soruşturmada, holdingin halka açık şirketlerinden bünyesindeki şirketler ve bazı kişilere para aktardığı belirlendi.
KOM Dairesi, Yimpaş yöneticileri hakkında dolandırıcılık, usulsüz para transferi ve sahte evrak suçlamalarını içeren dosyayı Eylül 2005'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletti. Bir yıl geçmesine rağmen başsavcılık dava açmadı. Emniyet'in hazırladığı dosyanın zamanaşımı Haziran 2007'de dolacak. Emniyet'in yaptığı suç duyurusunda, suç tarihinin Haziran 2001 olarak gösterildiği saptandı. Bu durumda, zamanaşımı süresinin beş yıl olduğu için sekiz ay daha dava açılmaması halinde Yimpaş yöneticileri bu dosyadan kurtulmuş olacak.
Yimpaş'a para kaptıranların bir kısmı, Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak şikâyetçi oldu. Ancak Yozgat Başsavcılığı, suç duyurularını, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yönlendirdi. Yimpaş hakkında Almanya'nın dolandırıcılık, İsviçre'nin karapara soruşturması başlattığı ortaya çıkınca Türkiye'deki Yimpaş soruşturmasını KOM üstlendi.
Holdingin 155 şirketi var
2005 yılının ilk aylarında başlatılan soruşturma kapsamında, Yimpaş'a ait tüm şirketler ve para transferleri incelemeye alındı. Holdingin Türkiye'de 105, yurtdışında 50 şirketi olduğu belirlendi. Türkiye'deki şirketlerden sadece üçü halka arz edildi. Diğer 102'si özel şirket konumunda. Bu şirketlerin hepsinin Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar ve holdingin diğer yöneticileri tarafından idare edildiği saptandı.
Mali polis, halka açık üç şirketten, holding bünyesindeki diğer şirketlerle bazı özel şahıslara usulsüz para transferleri yapıldığını belirledi. Usulsüz para transferi yapılan özel şahıslar arasında Dursun Uyar'ın kayınbiraderi Gürsel Ayaoku ile kapatılan Fazilet Partisi'nin eski Yozgat İl Başkanı Abdullah Örnek'in de bulunduğu belirtildi. Örnek'in, hâlâ Dursun Uyar'ın yardımcısı olarak holdingde görev aldığı; AKP Yozgat Milletvekili İlyas Arslan'ın cenaze töreninde ve Yozgat Valisi Amir Çiçek'in düzenlediği bayramlaşma töreninde Uyar'ın yanında olduğu öğrenildi.
Sahte belgeler düzenlendi
Emniyet ayrıca, Yimpaş'ın, topladığı paralar karşılığında vatandaşla sözleşme imzaladığını; holdingin, usulsüz para transferlerini kapatmak için sahte belgeler düzenlediğini belirledi.
KOM Dairesi elde ettiği bilgileri SPK, BDDK ve Maliye'ye iletti. SPK'nın, Yimpaş hakkında Başbakanlık Takip Kurulu'na 17 şikâyette bulunduğu belirtildi. Dursun Uyar hakkında dolandırıcılık suçundan kırmızı bülten başvusunda bulunan Almanya'nın hazırladığı dosyada, Yimpaş'ın bu ülkedeki Türk işçilerden 2 milyon avro topladığının iddia edildiği; ancak bunun sadece 600 bin marklık kısmının belgelenebildiği anlaşıldı. İsviçre'nin, Türkiye'ye gönderdiği karapara dosyasının ise 100 bin frankı kapsadığı öğrenildi. Almanya'da toplanan paralardan 100 bin İsviçre Frankı'nın, Türkiye'deki Yimpaş şirketlerine ve bazı özel kişilerin hesabına aktarıldığı öne sürüldü.
CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ise TBMM'ye sunduğu soru önergesiyle Başbakan Erdoğan'a, "Kuruluş aşamasında AKP'ye yaptığı yüklü bağışlar karşılığında Yimpaş Holding'e milletvekili kontenjanı verildiği doğru mudur?" sorusunu yöneltti.
Hükümet Sözcüsü Çiçek: Yimpaş sorusu tuzak
Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun ardından düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin, Yimpaş mağdurlarının avukatı Acun Papakçı'nın, "Savcıların Dursun Uyar hakkında hukuki olmayan gerekçelerle takipsizlik kararı verdiğini" iddia ettiğini hatırlatarak, "Dursun Uyar korunuyor mu?" şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi: "Bu konularla ilgili kim 'korunuyor' diyorsa, bilgisini belgesini ortaya koyar. Bir taraftan hak, hukuk diyoruz ama yargıda devam eden konuları siyasetçilere sormakta hiçbir beis görmüyorsunuz. Ondan sonra da tuzak sorular oluyor ya da başka türlü... Bu soruşturmaları yapan bir tek savcı değil ki."