'YKB işi tatilden önce biter'

Koç Holding Üst Yöneticisi Bülend Özaydınlı, Koç Finansal Hizmetler'in, Yapı ve Kredi Bankası (YKB) hisselerini almasına yönelik süreçle ilgili, "Yakında. YKB'de çabamız, yaz tatilinden önce sonuçlandırma yönünde" dedi.

İSTANBUL - Koç Holding Üst Yöneticisi Bülend Özaydınlı, Koç Finansal Hizmetler'in, Yapı ve Kredi Bankası (YKB) hisselerini almasına yönelik süreçle ilgili, "Yakında. YKB'de çabamız, yaz tatilinden önce sonuçlandırma yönünde" dedi.
İstihdam yaratılması ve vergi gelirinin devlete aktarılmasında milli ve yabancı sermaye arasında fark olmadığını ifade eden Bülend Özaydınlı, şöyle konuştu: "Yabancı sermaye Türkiye'ye geliyorsa hiçbir tesis Türkiye'den sökülüp başka yere gitmiyor. Yine Türkiye'nin malı olarak, milli servet olarak kalmaya devam ediyor. Bunu, yabancı sermayenin milli servete dönüşmesi olarak görmek lazım."
Yabancı yatırımların, mevcut yatırımlara ilave sermaye enjeksiyonuyla da gerçekleşebildiğine işaret eden Özaydınlı, "Örneğin, Koç Topluluğu'nun Yapı Kredi Bankası'nı yabancı ortağıyla alması sonucunda, Türkiye'ye sadece bizim koyacağımız bir sermaye değil, aynı zamanda yabancı ortağımızın koyacağı sermaye de olacak" dedi. Özaydınlı, Yapı Kredi Bankası'nın satın alınmasına yönelik sürecin ne zaman sonuçlanabileceğine ilişkin bir soruyu "Çok yakında... Yapı Kredi sürecinde çabamız, yaz tatilinden önce sonuçlandırmak yönünde" diye yanıtladı.
Beko büyük oynuyor
Öte yandan Beko Genel Müdürü Ali Sümerval, "Hedefimiz, 15 yılda tüketici elektroniği alanında dünyanın ilk beş şirketinden biri olmak. Bu, 30 milyar doların üzerinde ciro demek" diye konuştu.
Beko Genel Müdürü Sümerval, Koç Grubu'nun aylık yayın organı olan 'Bizden Haberler'de yer alan açıklamasında, Avrupa'daki tüm ülkelere ihracat yaptıklarını belirterek şu bilgileri verdi: "Bizim geçen yıl Avrupa pazar payımız yüzde 20'ye yükseldi. Bu yıl hedefimiz bunu iki puan daha yükseltmek." Sümerval, dünyada Grundig markasını kullanacaklarını belirterek, "Grundig, Arjantin ve Brezilya'da çok tanınan bir marka. Bu ülkeler hedef pazarlarımız. Bunu Çin'de de düşünüyoruz" dedi.
(anka, Radikal)