YKB-Koçbank evliliği gün sayıyor

Yapı Kredi Bankası'nın Koçbank'ı devralmasına ilişkin birleşme ve devir sözleşmesini içeren açıklamanın İstanbul Menkul Kıymetler Borsası internet sitesinde yayımlanmasının ardından...

İSTANBUL - Yapı Kredi Bankası'nın Koçbank'ı devralmasına ilişkin birleşme ve devir sözleşmesini içeren açıklamanın İstanbul Menkul Kıymetler Borsası internet sitesinde yayımlanmasının ardından Yapı Kredi hisseleri dün ikinci seanstan itibaren işleme açıldı. İMKB Başkanlığı, birinci seans başlangıcında Yapı Kredi hisselerinin sırasını, sözleşmenin kamuya duyurulabilmesi amacıyla geçici olarak kapattığını açıklamıştı. İkinci seans işleme açılan YKB hisseleri ise günü yüzde 2.03 oranında değer kaybıyla 2.90 YTL seviyesinden tamamladı. YKB hisseleri cuma gününü 2.96 YTL'den kapatmıştı.
Ödenmiş sermayesi 1 milyar 897 milyon YTL olan YKB'de Koçbank'ın yüzde 67.31 payı var. Bankanın yüzde 0.94'ü diğer ortaklara, yüzde 31.75'i ise halka açık.
YKB, sermayesini, devir sözleşmesi gereğince 1.89 milyar YTL'den yüzde 65.7 artışla 3 milyar 143 milyar YTL'ye yükseltecek. Böylece sektörde sermayesi en yüksek banka konumuna gelecek.
Koç Holding ve İtalyan Unicredito'nun eşit ortaklığı olan Koç Finansal Hizmetler'in sahibi olduğu Koçbank ile Yapı Kredi Bankası'nın 1 Ekim'de YKB çatısı altında birleşmesi planlanıyor. Birleşme sonrası bankanın toplam aktif büyüklüğü 40 milyar 649 milyar YTL olacak.