YKB satışında son viraj

Yapı Kredi Bankası hisselerinin Koç Finansal Hizmetler'e (KFH) devri için Koç Holding ve Çukurova Grubu'nun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na (BDDK) başvurduğu açıklandı.

İSTANBUL - Yapı Kredi Bankası hisselerinin Koç Finansal Hizmetler'e (KFH) devri için Koç Holding ve Çukurova Grubu'nun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na (BDDK) başvurduğu açıklandı. Koç Holding'den dün yapılan açıklamada, BDDK izninden sonra hisse devrinin en kısa zamanda gerçekleştirileceği duyuruldu. BDDK'nın ise, izin başvurusunu, önümüzdeki hafta değerlendirmeye alacağı belirtildi.
Halen Yapı Kredi'nin yüzde 44.53 hissesi Çukurova grubu şirketlerinde, yüzde 12.89 hissesi de TMSF'nin elinde bulunuyor. BDDK'nın satışa izin vermesi halinde bankanın 'sahiplik sorunu' ortadan kalkarken toplam yüzde 57.42 hisse de KFH'ye geçiyor.
Gözler BDDK'da
Çukurova Grubu'nun, mülkiyetindeki Yapı Kredi hisselerinin KFH'ye devri için BDDK'ya çarşamba günkü resmi başvurusunun ardından gözler BDDK'ya çevrildi. Kurulun önümüzdeki hafta salı ya da çarşamba günü toplanarak izin başvurusunu değerlendirip sonuçlandırması bekleniyor. Koç Holding'den dün yapılan açıklamada, hisse devrinin tamamlanmasına yönelik alınması gerekli BDDK izni için Koçbank'ın BDDK'ya müracaat ettiği hatırlatılarak, "Hisse devri, söz konusu BDDK izninin ve kapanışa ait sair işlemlerin tamamlanmasını takiben en kısa zamanda gerçekleştirilecektir" denildi.
Ocak ayında imzalanan 'hisse devir sözleşmesi'yle kamuoyunun gündemine gelen Yapı Kredi satışı, Cumhurbaşkanı Sezer'in Bankacılık Yasası'nın banka emekli sandıklarıyla ilgili maddesini veto etmesiyle sekteye uğramıştı.
'Satış süreci uzayacak' kaygısına yol açan gelişme üzerine Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, geçen hafta Ankara'da Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve BDDK Başkanı Tevfik Bilgin'le görüşmüştü.
Şener'in Bankacılık Yasası'nın veto edilen maddelerinin Meclis'ten değiştirilmeden geçirileceğini açıklamasının ardından tarafların satışa hız verdiği, son gelişmelerle ortaya çıktı. Şener'in, önceki gün Yapı Kredi'nin satışı için Bankacılık Yasası'nın beklenmesine gerek olmadığını açıklaması da gelişmelerin habercisi oldu.
Bankacılık Yasası'nın Cumhurbaşkanı Sezer'den onay alan 58. maddesi
"Bankalarca münhasıran çalışanlarına ait olmak üzere sağlık ve sosyal yardım, emeklilik, ihtiyat ve tasarruf sağlama amaçlarıyla kurulan sandık ve vakıflara açıklarının kapatılması için kaynak aktarılmaz" hükmünü içeriyor. Dolayısıyla yasadaki bu hüküm nedeniyle emeklilik sandığının sanıldığı gibi alıcıya yük getirmeyeceği yorumları yapılmıştı.
Koç Holding-UniCredito ortaklığındaki KFH ile 31 Ocak'ta 'hisse devir sözleşmesi' imzalayan Çukurova Holding, 8 Mayıs'ta da 'nihai satış sözleşmesi' yapmıştı. KFH, Yapı Kredi hisselerini devralmak için banka emekli sandığının genel sigorta kapsamına alınmasını şart koşmuştu.
Hisseler işleme kapatıldı
İMKB, dün bu konuda basında yer alan haberlerle ilgili açıklama istediği için YKB ve Koç Holding hisselerini saat 11.00'e kadar geçici olarak işleme kapattı. Haberin etkisiyle Koç Holding hisseleri günü yüzde 5, Yapı Kredi ise yüzde 4.3 primle kapattı.