YKB'de çağrı fiyatı 6.5 YTL

Koçbank, Yapı Kredi Bankası'nın çağrı fiyatını Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) isteği doğrultusunda yükselterek 1.15 YTL'lik artışla 6.5 YTL'ye çıkardı.

İSTANBUL - Koçbank, Yapı Kredi Bankası'nın çağrı fiyatını Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) isteği doğrultusunda yükselterek 1.15 YTL'lik artışla 6.5 YTL'ye çıkardı. Koçbank, yüzde 55.88 hissesini işadamı Mehmet Emin Karamehmet'ten satın aldığı Yapı Kredi Bankası'nın küçük ortaklarının hisseleri için çağrı fiyatını önce 5.35 YTL olarak belirlemiş ancak Sermaye Piyasası Kurulu daha sonra bu fiyatın en az 6.46 YTL. olarak belirlenmesi gerektiğini açıklamıştı. SPK'nın kararında, eski hâkim ortak Mehmet Emin Karamehmet'in Yapı Kredi Bankası'na olan borçlarından 323 milyon dolar indirim yapılması, sahip olduğu medya organlarına 5 yıl süreyle reklam verilmesi ve varlık satışları nedeniyle yapılacak indirimler gibi taahhütler etkili olmuştu. SPK bu indirimlerin ve sağlanan avantajların hisse başına düşen miktarını hesaplamış ve 6.46 YTL'lik asgari çağrı fiyatına ulaşmıştı.


Büyütmek için tıklayınız

SPK Başkanı Doğan Cansızlar geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Koçbank'ın Yapı Kredi hisselerinin çağrı yoluyla toplanmasına ilişkin bilgi formunu aldığını açıklamıştı. Piyasaların Koçbank'tan beklediği açıklama dün gece geç saatlerde geldi. Koçbank, SPK'nın belirlediği çağrı fiyatına 4 Ykr. ekleyerek bir Yapı Kredi hissesi için 6.5 YTL ödeyeceğini açıkladı. Ancak dün İMKB'de bir Yapı Kredi bankası hissesi 7.3 YTL'den işlem gördüğü için hiçbir yatırımcının hisselerini Koçbank'a satması beklenmiyor. Böylece çağrı fiyatıyla birlikte son iki yılda YKB için 5 ayrı fiyat oluşmuş oldu.