YKB'de devir yaz tatili öncesi

Yapı Kredi Bankası'nın (YKB) yüzde 57.4 oranındaki hissesini satın alacak Koç Finansal Hizmetler'in ortağı UniCredito'nun İcra Kurulu Başkanı Alessandro Profumo, YKB'de devir işlemini 'yaz tatili öncesi' gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı.

MİLANO - Yapı Kredi Bankası'nın (YKB) yüzde 57.4 oranındaki hissesini satın alacak Koç Finansal Hizmetler'in ortağı UniCredito'nun İcra Kurulu Başkanı Alessandro Profumo, YKB'de devir işlemini 'yaz tatili öncesi' gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı.
Profumo, İtalya'nın piyasa değeri açısından en büyük bankası olan UniCredito'nun mali durumu konusunda bilgi verirken, Yapı Kredi'nin devrine ilişkin soru üzerine, "Yapı Kredi'de devir işleminin, düzenleyici kurulların onaylamasının ardından, yaz tatilinin öncesinde gerçekleştirilmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.
Daha önce Koç Finansal Hizmetler'den yapılan açıklamada, hisse satış anlaşmasına göre hisse devrinin, BDDK, TMSF, Rekabet Kurumu ve SPK gibi tüm kamu kurumlarından izinlerin/onayların alınması dahil yetkili diğer yabancı kurumlardan izinlerin/onayların alınması ve taraflar arasında anlaşılan bazı sözleşmesel ve prosedürel şartların tamamlanmasına bağlı, en kısa zamanda gerçekleştirilmesinin beklendiği ifade edilmişti.
HVB'nin alımı belirsiz
Bu arada Profumo, UniCredito'nun, Almanya'nın en büyük ikinci bankası olan HVB Grup'un satın alınması konusunda net konuşmaktan kaçınarak, "Ne evet ne de hayır diyebilirim" dedi. UniCredito'nun ilk çeyrekteki kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50 artış göstererek 693 milyon avroya yükseldi.