YKB'de Karamehmet için 'en kritik' gün

Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in, Yapı Kredi'nin (YKB) satışında 'tek yetkili' olma durumu bugün sona eriyor. Yüzde 45'le hâkim hissedarı olduğu YKB'deki payını...

İSTANBUL - Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in, Yapı Kredi'nin (YKB) satışında 'tek yetkili' olma durumu bugün sona eriyor. Yüzde 45'le hâkim hissedarı olduğu YKB'deki payını, mevzuat gereği yüzde 10'un altına düşürmek zorunda olan Çukurova Grubu ile hisselere talip olan Koç UniCredito ortaklığı arasındaki görüşmeler ise sürüyor. Görüşmelerin olumlu sonuçlanması için hafta sonu da yoğun mesai yapıldığı belirtiliyor.
Bu akşam saatlerine kadar satışla ilgili durum netleşmezse Karamehmet, bankanın geleceğiyle ilgili kararı TMSF ile paylaşmak zorunda kalacak. Yani satışta TMSF de karar mercisi olarak devreye girecek.
Çukurova Grubu'nun, BDDK ve TMSF ile imzaladığı 31 Ocak 2003 tarihli ana sözleşmeye göre, grubun YKB'deki hisselerinin sahiplik oranını yüzde 10'unun altına düşürecek şekilde, iki yıl içinde üçüncü şahıslara satması gerekiyordu. Bu süre bugün doluyor.
Yüzde 42'si halka açık olan YKB'nin yüzde 12.9'u TMSF'nin Pamukbank'a el koymasıyla fona geçmişti. Gruba ait yüzde 45'lik payın yüzde 5.5'lik kısmı, Çukurova bünyesindeki Genel Sigorta'da bulunuyor, ancak sigorta mevzuatı gereği bu pay satılamıyor. Çukurova'nın kontrolündeki YKB hisselerinin satışında, Turkcell hisselerinin durumu da sorunlu konulardan birisi. Çukurova grubu açısından 31 Ocak 2005 tarihi, Turkcell hisselerini geri alabilmek için de kritik bir tarih. YKB'de bulunan yüzde 13.15 oranındaki Turkcell hisselerinin grup tarafından geri alınabilmesi için tanınan opsiyon 31 Ocak 2005 tarihinde sona eriyor. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Koç UniCredito ile grup arasındaki görüşmelerin ciddiye binmesi halinde Turkcell için opsiyon süresinin uzayabileceği konusunda olumlu sinyal vermişti.
Turkcell için para arıyor
Çukurova ise her ortamda, yüzde 13.1'lik Turkcell hissesini geri almak istediğini BDDK ve TMSF'ye duyurdu.
YKB'de rehinli tutulan Turkcell hisseleri de bulunuyor; bu hisselerin oranı da 16.5. 31 Ocak 2003 sözleşmesi imzalandığı tarihte, YKB'deki hisse oranı yüzde 11.8'di. Daha sonra geçen şubatta grubun bankaya söz konusu faiz taksidi karşılığında verdiği yüzde 1.8 ile birlikte banka elindeki doğrudan ve dolaylı Turkcell hissesi yüzde 13.1 oldu. Grubun, değeri 1.2 milyar doları aşan hisseleri almak için Körfez ülkeleri de dahil olmak üzere yurtdışından kaynak arayışını sürdürdüğü biliniyor.