YKB'de sona yaklaşılıyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Finansal Hizmetler'in Yapı Kredi Bankası'nın hisselerini satın almasına ilişkin süreç konusunda, "1-2 gün içinde bazı şeyler netleşir" dedi.

İSTANBUL - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Finansal Hizmetler'in Yapı Kredi Bankası'nın hisselerini satın almasına ilişkin süreç konusunda, "1-2 gün içinde bazı şeyler netleşir" dedi. Mustafa Koç, holdingin 41. Hesap Yılı Ortaklar Genel Kurul Toplantısı'nın ardından, Yapı Kredi konusundaki bir soruya, "Yoğun çalışmalarımız devam ediyor. 1 -2 gün içinde bazı şeyler netleşir. Bununla ilgili açıklamaları daha sonra yapacağız" yanıtını verdi.
2 yıldır uyguladıkları stratejik planlarla iddialı oldukları sektörlerde hızlı büyüyerek topluluğu Avrupa şirketleri arasına sokacaklarını söyleyen Mustafa Koç, "Finansal hizmetler, perakendecilik, telekomünikasyon gibi tüketiciye en yakın topluluk olma ilkemize uygun alanlarda yeni ve güçlü hamlelere hazırız" diye konuştu.
Koç, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine de değinerek, 17 Aralık kararının Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu, ancak Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu olumlu atmosferin sadece bu karar ile özdeşleştirilmesinin haksızlık olacağını ifade etti. Koç, AB üyeliği sürecinin iş yapma biçiminde de yeni anlayışların yerleşmesini zorunlu kıldığını belirterek, kurumlaşma, profesyonelleşme, kurumsal vatandaşlık, kurumsal yönetişim gibi kavramların hızla Türkiye'nin köklü kuruluşların öncelikleri arasına girdiğini vurguladı.
'İç pazar daralıyor'
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç da, Genel Kurul'da okunan mesajında, şunları kaydetti: "2005 yılı için iç pazarda daralma emareleri görülüyor. Bu eğilimi, dış pazarlardaki faaliyetlerimiz ve artan rekabet gücümüz ile dengelemeye çalışacağız. Hedefimiz, ciromuzun yarısının yurtdışından sağlanmasıdır. Bugün, Koç Holding'in ve şirketlerimizin hisse değeri yükselmiştir. Önümüzdeki dönemde bu yüksek değerin korunması için her türlü gayreti göstereceğiz."
Rahmi Koç, AB ile ilişkilerde olumlu rotada ilerleme kaydedilmesi halinde, Türkiye'deki yabancı sermaye girişimlerinde artış beklenebileceğini vurguladı.
Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Bülend Özaydınlı ise, Çin'in korkulan bir rakip olarak görüldüğünü belirterek, "Ancak bize göre aynı zamanda çok büyük ve önemli bir hedef pazardır. Bir çok ürünümüzle bu pazardan pay alma potansiyelimiz olduğuna inanıyoruz" dedi.
Koç Holding'in 2004 yılı çalışma raporunda yer alan mesajında, Koç Topluluğu'nun tüm iş alanlarında, 2004 yılında Türkiye'nin gelişme ve büyüme oranlarının çok üstünde performans artışları gerçekleştirdiğini ifade eden Özaydınlı, şunları kaydetti: "Kombine ciromuz yüzde 34 yükselerek 38 milyar YTL'ye (dolar bazında yüzde 59 artarak 28.2 milyar dolara) ulaştı. Konsolide net gelirlerimiz yüzde 26 artarak 22.3 milyar YTL (dolar bazında yüzde 49 artarak 16.6 milyar dolar) oldu. 2003 yılında 5 milyar dolar olan yurtdışı satış ve faaliyet gelirlerimiz 2004'te yüzde 50 artışla 7.5 milyar dolara ulaştı. İhracatımız da 3.7 milyar dolardan 5.7 milyar dolara yükseldi."
Özaydınlı, bu göstergelerin, Koç topluluğunun 2003 ve 2004 yıllarında ortalama yüzde 23 büyüme sağladığını ve yeni stratejik planında 7 yıl ilerisi için önüne koyduğu hedeflere, 2 yıl gibi kısa bir sürede ulaştığını gösterdiğini vurguladı.
Özaydınlı, şunları kaydetti: "2004'te kombine vergi öncesi kârımız, bir önceki yıla göre yüzde 27 artışla 2 milyar YTL'ye kombine net kârımız da yüzde 14 artışla 1.7 milyar YTL'ye ulaştı. 2003'te 435 milyon YTL (274 milyon dolar) olan konsolide net kârımız yüzde 17 artışla 508 milyon YTL (379 milyon dolar) oldu."
Bugün topluluk cirosunun üçte birinden fazlasını yurtdışı geliri olduğunu belirten Özaydınlı, önümüzdeki 5 yılda perakendecilik grubunun yurtdışı ciro hedefinin 1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Özaydınlı, bir hissedarın bundan sonraki yatırım planlarına ilişkin sorusu üzerine, otomotiv, perakende, dayanıklı tüketim ve finans sektörlerinde daha da derinleşecek yatırımlar yapılacağını söyledi.
Özaydınlı, "Özellikle finans ve gıdada yatırımlarımızı hızlandıracağız. Bunların sonuçlanmasına paralel bu sektörlerde daha etkin ve yoğunlaşmış bir konuma geleceğiz" şeklinde konuştu.
Profumo yerine Urban
Koç Holding Yönetim Kurulu'nda, SPK mevzuatı gereği bağımsız üye olma zorunluluğu nedeniyle 2 yıldır Yönetim kurulu üyesi olan Unicredit yöneticisi Alessandro Profumo'nun yerine, İngiltere Siemens'in finans yöneticisi Dieter Christoph Urban getirildi. Koç Holding Yönetim Kurulu Mustafa Koç başkanlığında, Rahmi Koç, Suna Kıraç, Temel Atay, Semahat Arsel, Bülend Özaydınlı, İnan Kıraç, Ömer Koç, Hasan Subaşı, W. Wayne Booker, H. Oswald Maucher, Yavuz Alangoya, John H. McArthur ve Dieter Christoph Urban'dan oluştu. Geçen kurula, Rahmi Koç da katıldı.