YKB'nin kredi hacmi yüzde 40 arttı

Yapı ve Kredi Bankası'nın, 2005 yılını, istikrarlı büyümesi ve sunduğu hizmetler ile müşterilerinin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vererek tamamladığı belirtilerek geçen yıla oranla kredi hacminde...

İSTANBUL - Yapı ve Kredi Bankası'nın, 2005 yılını, istikrarlı büyümesi ve sunduğu hizmetler ile müşterilerinin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vererek tamamladığı belirtilerek geçen yıla oranla kredi hacminde, Çukurova Grubu geri ödemesinin etkileri dikkate alınmadığı takdirde, yüzde 40 oranında, mevduat hacminde ise yüzde 18,1 düzeyinde büyüme elde ettiği açıklandı.
Yapı Kredi yönetiminin Koçbank'a geçmesinin ardından ilk kez gerçekleştirilen olağan genel kurul toplantısı basına kapalı olarak yapıldı. Toplantının ardından dağıtılan bankanın 2005 yılı faaliyet raporunda Yapı Kredi'nin 4 yıl aradan sonra ilk kez 21 Aralık 2005 tarihinde 1 yıl vadeli 800 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:
"Çukurova Holding ve çeşitli Çukurova Grubu şirketlerine ait olan Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 57,4 hissesi 28 Eylül'de satın alınmıştır.
Birleşme izne bağlı
Gelinen bu aşamada her iki bankanın yetkili organlarında karara bağlanması ve ilgili mercilerden izin alınmasına bağlı olmak kaydıyla Koçbank ve Yapı Kredi Bankası'nın birleştirilmesi planlanmaktadır."
Banka Genel Müdürü Kemal Kaya da mesajında, Yapı Kredi'nin geçen yılı birçok başarıya vesile olacak önemli değişikliklerle tamamladığını kaydetti. Bankanın yeni ortaklık yapısından da bahseden Kaya, yeni ortaklıkla birlikte hızlı bir yapılanma sürecine girildiği ifade etti.