YKM'nin satışında pürüz çıktı, Tan Ailesi yargıya gidiyor

YKM'nin satışında pürüz çıktı, Tan Ailesi yargıya gidiyor
YKM'nin satışında pürüz çıktı, Tan Ailesi yargıya gidiyor

Boyner Büyük Mağazacılık, geçtiğimiz ay Türkiye nin en eski çok katlı mağazalar zinciri olan YKM nin yüzde 63 hissesini, 190 milyon TL ye satın aldıklarını açıklamıştı

YKM'nin Boyner Mağazacılık tarafından satın alınma sürecinde pürüz çıktı.

YKM'nin ortaklarından Tan Ailesi, YKM'nin Boyner Mağazacılık tarafından zatın alınmasında diğer iki ortağın hisselerinin satışıyla ilgili olarak yargıya başvurdu. YKM markalarının mülkiyetinin Tan Ailesi’ne de ait olduğunu belirten Gülay Tan, şu açıklamayı yaptı:

"Satın alma sürecinde tarafımıza hiçbir bilgi verilmemiştir; süreçte usulsüzlük ve kanuna aykırılık olduğuna inanmaktayız. Halen ana şirkette yüzde 37, diğer satılan iki şirkette toplamda yüzde 40’ın üzerinde ve markada yüzde 50 olan paylarımızdan doğan haklarımızı korumak adına konuyu yargıya taşımak durumunda kaldık. Ayrıca, süreç tamamlanmadan YKM’nin tüm ticari sırlarının rakip kuruluş olarak gördüğümüz Boyner Büyük Mağazacılık ile bugünden paylaşılmasıyla ilgili gördüğümüz tehlike nedeniyle de hukuken gerekli gördüğümüz uyarıyı yaptık."

Satın alma sürecinin Tan Ailesi’nin bilgisi dışında yürütüldüğünü, süreç sonuçlanmadan Boyner Büyük Mağazacılık adına Cem Boyner tarafından yapılan açıklamanın çalışanları, tedarikçileri ve yatırımcıları tedirgin eden pek çok soru işareti barındırdığını açıklayan Gülay Tan, “Bunlardan biri de marka paylarının devri ile ilgili. Tan Ailesi olarak YKM markalarının yüzde 50’sine sahibiz. Bizim onayımız olmadan ne Boyner Büyük Mağazacılık’ın ne de başka bir kuruluşun, YKM markalarını devralması ya da bu markaların devredilmesi söz konusu değildir" dedi.

BİZ BOYNER'E SATIŞA İTİRAZ ETMİŞTİK
Gülay Tan, YKM'nin satış sürecine destek verdiklerini ve bu kapsamda Boyner&Citi Group ortaklığı dahil tüm alıcılarla birebir görüştüklerini ifade etti. Ancak rakip bir kuruluşla yapılacak bir işlemin ticaret anlayışlarına, şirket çıkarlarına ve prensiplerine uymadığı için yaklaşık 8 ay önce Boyner’e satışa itirazlarını beyan ettiklerini kaydeden Tan, şöyle devam etti:

"Boyner Büyük Mağazacılık'ın süreçten çekildiği gerek kendileri gerekse Credit Suisse tarafından hem sözlü hem yazılı olarak tarafımıza bildirildi. Sonra ne olduysa oldu ve bu satış, süreçten çekildiğini açıkladığı halde Boyner Büyük Mağazacılık’la gerçekleşti."

Tan Ailesi’nin diğer ortakların hisselerini satış kararına her zaman saygılı olduklarını anlatan Tan, "Biz zaten diğer ortaklarla birlikte farklı fonlarla görüşmelerimizi sürdürüyorduk. Sonrasında sadece Tan Ailesi değil, Türkiye ’deki hiç kimse, hiçbir yatırımcı Boyner gibi üstelik halka da açık bir yapının YKM’yi satın almak üzere görüşmeler yaptığını duymadı. Çünkü bu, ilgili ve yetkili kuruluşlara bildirilmedi" diye konuştu.

190 MİLYON TL'YE SATILDI
Boyner Büyük Mağazacılık, geçtiğimiz ay Türkiye’nin en eski çok katlı mağazalar zinciri olan YKM’nin yüzde 63 hissesini, 190 milyon TL’ye satın aldıklarını açıklamıştı. Tan Ailesi ise bu haberin hemen ardından satışa razı olmadıklarını ve kanuni haklarının sonuna kadar kullanılacağını duyurmuştu.

BOYNER'DEN AÇIKLAMA
Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş., Tan ailesinin yargıya gideceği haberleri sonrasında bir açıklama yaptı.
Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bugün Tan Ailesi’nin YKM’nin çoğunluk hisselerinin ve YKM markasının %50 payının Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş.’ye satışı anlaşması ile ilgili olarak yaptığı açıklama çeşitli haber mecralarında yer almıştır.

Taraflarınca serbestçe imzalanarak meydana getirilen bir ticari ve hukuki işlemle ilgili olarak, bu işlemin hiçbir zaman tarafı olmayan ve tarafı olması söz konusu da olmayan üçüncü kişiler olan Tan Ailesi tarafından salt Boyner Grubu'na itibar kaybettirmek maksadıyla yapılan açıklamaların gerçeğe ve hukuka aykırı olduğu hususunun kamuoyuna duyurulması kaçınılmaz olmuştur. Tan Ailesi şu anda yürülükte olan işlemde muhatap değildir ve yapılan satış anlaşmasının tarafı da değildir.

Açıklama şirketimizi adeta kanun dışı, etik dışı bir işlem yaptığı izlenimini veren ifadeler içermektedir. Şirketimiz ile YKM’nin çoğunluk ortakları arasında 24 Şubat 2012 tarihinde imzalanan Hisse Alım Anlaşması’nın içeriğini oluşturan tüm adımlar hukuka, Türk Ticaret Kanunu esaslarına, Sermaye Piyasası Kuralları’na, Rekabet Kanunu mevzuatına ve İş Etiği’ne uygun olarak gerçekleştirilmiş ve yine aynı anlayışla aynı tarihli İMKB ve basın açıklamalarıyla kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Tan Ailesi’nin açıklama metninde yer alan hukuki mesnedi olmayan açıklamalar Şirketimizin itibarını zedelemekte, şirketimizin borsa değerini olumsuz etkilemekte ve halen devam etmekte olan işlemin Rekabet Kurumu inceleme ve onay sürecini etkilemek amacıyla yanıltıcı nitelikte yorumlar taşımaktadır. İzin başvurusu Boyner Grubu tarafından yapılmış olan ve konu hakkında yalnız rekabet hukukunun emrettiği teknik değerlendirmelerin yapıldığından şüphe duymadığımız bu inceleme sürecinde, Boyner Grubu'nun tüm teknik değerlendirmeleri de konuyla ilgili tüm parametreler de konunun doğru sahipleri olan Rekabet Kurumu'na arz edilmistir.

Tamamı büyük bir şeffaflık ve hem usule hem de hukuka uygunluk içerisinde yürütülen bu işlemle ilgili olarak Boyner Grubu'na alenen hukuka aykırı biçimde kasten zarar vermeyi amaç edinen ve doğrudan itibar kaybı hedefleyen her tür beyana ve karamalaya karşı Boyner Grubu yine haklarını yetkili merciler ve mahkemeler önünde aramaya kararlıdır.

bigPara.com