Yok böyle kâr!

Yok böyle kâr!
Yok böyle kâr!
Türkiye'ye son 6 ayda giren 19.5 milyar tutarındaki sıcak paranın kârı 17.7 milyar dolar oldu. Yabancılar bu dönemde borsada '1 koyup 3' aldı.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye ’nin notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye çıkarmasının ardından Türkiye’ye yabancı ilgisi artarak devam ediyor. Merkez Bankası’nın faiz indireceği beklentileri ve küresel bazda düşen faizlerle, gösterge kâğıdın faizi yüzde 5,86 ile tarihinin en düşük seviyesine inerken, borsada ise endeks 73.058 puanla rekor kırdı. Piyasaların rekor üstüne rekor kırmasını sağlayan yabancılar, bu yükselişlerin de kaymağını fazlasıyla yiyor.
1 Haziran-23 Kasım tarihleri arasında bono-tahvil piyasası ile borsaya gelen sıcak para tutarı 19.5 milyar dolara ulaştı. Bu dönemde yabancıların Türkiye portföyü ise 37.2 milyar dolar artarak 122.6 milyar dolara ulaştı. Son 6 ayda Türkiye’ye 19.5 milyar dolar getiren yabancıların bu dönemdeki kârı 17.7 milyar dolar oldu. 6 aylık kâr yüzde 90’a ulaştı. 

Borsada rekor kâr 

Bu yıl dünyanın en fazla kazandıran borsası İMKB ’yi tarihi zirveye taşıyan yabancılar, en yüksek kârı da borsada elde etti. 1 Haziran-23 Kasım tarihleri arasında borsada 5.3 milyar dolarlık net alım yapan yabancıların, hisse senedi portföyü bu dönemde 18.6 milyar dolar artarak 62.5 milyar dolara ulaştı. Yabancıların 6 aylık kârı 13.3 milyar dolara ulaştı. Yabancıların İMKB’de adeta 1 koyup 3 aldığı bu dönemde endeks yüzde 28 yükseldi. Özellikle borsada toplam yabancı yatırımların üçte birine sahip olan ABD ’li yatırımcıların, Türkiye’de elde ettikleri kâra kendi ülkelerinde ulaşmaları neredeyse imkânsız. Zira ABD’nin 10 yıllık tahvillerinin getirisi yüzde 1,65 seviyesinde bulunuyor.
Büyümeyi destekleme kararı alan Merkez Bankası’nın aralıktaki Para Kurulu’nda faiz indireceği beklentisi, tahvil-bono piyasasında gösterge kağıdın faizini yüzde 5,86 ile tarihin en düşük seviyesine çekti. Faizdeki düşüş de Türkiye ağrılığını arttıran yabancıların ceplerini doldurdu.
1 Haziran-23 Kasım tarihleri arasında tahvil-bono piyasasında 14.1 milyar dolarlık net alım yapan yabancıların, portföyü ise 18.5 milyar dolar artarak 60.1 milyar dolara çıktı. Yabancıların bono-tahvildeki kârı 4.4 milyar dolar oldu. Gösterge kâğıdın faizi 1 Haziran’da yüzde 9,5 seviyesinde bulunuyordu.
1 Haziran’dan bu yana yabancılar borsada 2.1 milyar adet hisse alırken, bu dönemde yerli yatırımcılar 202 milyon adet satış yaptı. Yabancıların payı yüzde yüzde 61,5’ten 65,4’e çıktı.

bigPara.com