'Yok etme düşüncemiz yok'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özelleştirme kapsamında bulunan kuruluşları küçültme değil, büyütme mantığında olduklarını dile getirerek, "İlla özelleştireceğiz diye küçültüp, ekonomik bakımdan yok edecek duruma getirmek, bizim düşüncemizde yok" dedi.

ALİAĞA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özelleştirme kapsamında bulunan kuruluşları küçültme değil, büyütme mantığında olduklarını dile getirerek, "İlla özelleştireceğiz diye küçültüp, ekonomik bakımdan yok edecek duruma getirmek, bizim düşüncemizde yok" dedi.
Bakan Unakıtan, incelemelerde bulunmak üzere İzmir'in Aliağa ilçesindeki Petkim tesislerine geldi. Genel Müdür Kenan Yavuz'un verdiği brifing öncesi gazetecilerle görüşen Unakıtan şunları söyledi: "Özelleştirme mantığımız sadece özelleştirmek için eldeki kuruluşları küçültmek değil, onları büyütmek yönündedir. Ekonomik şartlara uymak şartıyla, ekonomik olarak ne kadar büyütebilirsek, elimizdeki malların fiyatları, değerleri o kadar fazla olur. Bütün işletmelerimizi özel sektör mantığıyla çalıştırmak istiyoruz. Yani illa bir müesseseyi özelleştireceğiz diye küçültüp, ekonomik bakımdan yok edecek duruma getirmek, bizim düşüncemizde, planımızda yok. Biz müesseselerimize gerekli yatırımları yaparak ekonomiye katkılarını büyütmek istiyoruz, hem de özelleştirmek istiyoruz. Bizim politikamız bu."
Bakan Unakıtan, bir soru üzerine, Emekli Sandığı'na ait Büyük Efes Oteli'ni, hukuki problemlerini çözdükten sonra satacaklarını belirtti.
İşçilerden eylem
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın Petkim'de brifing aldığı sırada işçiler, özelleştirme aleyhine slogan attı. Petrol-İş Aliağa Şubesi Başkanı İbrahim Doğangül, Unakıtan'ın Petkim, Tüpraş, Telekom gibi ne kadar kamu kuruluşu varsa, satacağını söylediğini belirterek, "Gece gündüz çalışıp buraları babalar gibi satacağım, diyen Unakıtan hakkında iyi şeyler düşünmüyoruz. Kendisini görmekten tedirginiz" dedi. Doğangül, siyasi iradenin özelleştirilecek kurumları tanıma gereği duymadığını öne sürerek, "Akılları ne var ne yok satmakta. Satamadıklarını SEKA gibi kapatmakta. Unakıtan'ı görmek istemiyoruz" dedi.
Bu sırada Petkim Genel Müdürü Yavuz, işçilere Bakan Unakıtan'ı iki aydır davet ettiğini belirtti. Yavuz, "Siyasi iradeye şirketin potansiyelini anlatmak istiyoruz" diye konuştu. Yavuz, Bakan Unakıtan'ın Doğangül ile görüşme talebini iletti. Teklif üzerine Unakıtan ile görüşen Doğangül, şu açıklamayı yaptı: "Unakıtan'a kendilerini burada gördüğümüzde kimyamızın bozulduğunu söyledim. Sayın Unakıtan 'Beni istemezseniz çeker giderim. İlla fabrikayı dolaşacağım diye bir şey yok' dedi. Dolaşırsa Petkim'le ilgili yeni yatırımlar konusunda daha sağlıklı karar verebileceğini iletti."