Yoksul kredi borcuna sadık

Yoksulların kendilerine sağlanan kredinin geri ödemesi söz konusu olduğunda ne kadar duyarlı davrandıklarını iki ayrı uygulama da ortaya koydu.

İSTANBUL - Yoksulların kendilerine sağlanan kredinin geri ödemesi söz konusu olduğunda ne kadar duyarlı davrandıklarını iki ayrı uygulama da ortaya koydu.
Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı tarafından kurulan Maya İktisadi İşletmesi'nce verilen destek kredilerinin yüzde 95'i, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'nın Grameen Vakfı'nın yardımı ile hazırladığı proje çerçevesinde kullandırılan kredilerin ise yüzde 100'ü geri ödendi.
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Mikrofinans Konferansı başladı. 'Kalkınmada Yeni Ufuklar' başlığıyla düzenlenen konferansta konuşan BM Türkiye Koordinatörü ve UNDP Türkiye Temsilcisi Jakob Simonsen, mikrofinans uygulamalarıyla yoksulların finansal kaynaklara erişiminin ve mali hizmetlerden yararlanmalarının sağlandığını söyledi.
UNDP RBEC bölgesel uygulama yöneticisi Jonathan Brooks, mikrofinansın 'mucizevi bir ilaç' olmadığını, ancak yoksulluğun azaltılmasında işe yaradığını ifade etti. Brooks, dünyada 10-15 bin kadar mikrofinans kurumu bulunduğunu ve 80 milyon yoksula ulaşıldığını aktardı.
Geri ödeme yüksek
Türkiye'deki mikrofinans uygulamaları hakkında da bilgi verildi. Maya İktisadi İşletmesi, 31 Haziran 2005 itibarıyla bin 265 kişiye 2 milyon 315 bin YTL tutarında kredi kullandırdı. Ortalama kredi kullandırımı 760 YTL oldu. Kredilerin yüzde 95'i geri ödendi. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'nın hazırladığı Grameen Projesi'yle Eylül 2005 itibarıyla 2 bin 156 kişi mikrokredi kullandı. Yoksulların en yoksulunu hedefleyen ve 2003'te Diyarbakır'da başlatılan projede verilen kredi 1.7 milyon YTL olurken, kredilerin tümü geri döndü. Maya, düşük gelirli kadın girişimcilere mali hizmet sağlarken, Proje'yle 3 yılda ağırlıklı kadınlardan oluşan 4 bin 400 müşteriye erişilmesi hedeflendi.