Yoksulluğa karşı üç silah

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener: "Türkiye'de 1 milyon kişi mutlak yoksulluk, 18 milyon kişi de göreli yoksulluk çekiyor. Faizi, enflasyonu ve vergi oranlarını azaltarak, refahı artırmaya çalışıyoruz."

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye'de 1 milyon kişinin 'mutlak yoksulluk' yani gıda yoksulluğu, 18 milyon kişinin de 'göreli yoksulluk' yani gıda ve gıda dışı yoksulluk içinde olduğunu söyledi. Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında ele alınan konular hakkında bilgi aktaran Şener, "Türkiye'de nüfusun yüzde 1.35'nin mutlak yoksulluk içinde olduğu saptanmıştır. Bu yaklaşık 1 milyon (926 bin) kişidir. Bir ülkede ortalama refah düzeyinin altında bulunan göreli yoksulluk içindekilerin oranı nüfusun yüzde 26.96'sını, yani 18 milyon kişiyi kapsıyor" dedi.
Halkın yüzde 20'lik yüksek gelir grubunun, 1994'te milli gelirden aldığı payın yüzde 54.9 olduğunu, bunun 2002'de yüzde 50.1'e, 2003'te yüzde 48.3'e düştüğünü açıklayan Şener, en düşük gelir grubu olan yüzde 20'lik kısmın payının da 1994'te yüzde 4.5, 2002'de yüzde 5.3, 2003'te de yüzde 6'ya yükseldiğini anlattı. Yoksullukla üç kategoride mücadele edilmeye çalışıldığını belirten Şener, hükümetin, faizi, enflasyonu ve vergi oranlarını azaltarak, refahı artırmaya çalıştığını söyledi. Sektörel bazda da bazı teşviklerin verildiğini vurgulayan Şener, asgari ücretin artırıldığını, Tasarruf Teşvik Fonu hesabının verildiğini, ücretsiz ders kitabı dağıtıldığını, yeşil kartın sürdüğünü kaydetti.
Doğrudan sosyal yardımda 2001'de 11.6 milyon kişiye 12 trilyon lira, 2002'de 8.8 milyon kişiye 600 trilyon lira verildiğini bildiren Şener, 2002'de 5.1 milyon kişiye 1 katrilyon, 2003'te 6 milyon kişiye 2 katrilyon, 2004'te de 8.5 milyon kişiye 3.2 katrilyon yardım yapıldığını söyledi. Cari açık finansmanında sorun olmadığını belirten Şener, 2004'te büyümenin yüzde 10'a revize edildiğini, ancak sanayi üretiminde son aylardaki düşüşün etkisiyle oranın yüzde 10'un altında kalabileceğini söyledi.
'Disipline uyulacak'
Şener, teşvik yasasındaki iller arasında bir kademelendirmenin olup olmayacağına yönelik sorular üzerine, teşvik yasasında sektörel bir ayrımın bulunmadığını kaydetti. Şener, "Bu 49 ili kapsayan teşvik yasasında da hem sektör anlayışı itibarıyla, hem de il itibarıyla ilk yasalardaki temel ölçüler mevcuttur" diye konuştu.
Meclis'teki yasa tasarısında yer alan 'eski yatırımlara da teşvik' düzenlemesinden geri adım atılmayacağına yönelik sorulara da Şener, "Teşvik yasasıyla ilgili temel olarak söyleyebileceğimiz şey, mali disiplin ve bütçe disiplinine uygun olan neyse onu yapacağız" yanıtını verdi. Şener, geçtiğimiz günlerde yayımlanan 'Yaşam Memnuniyeti' anketinden çıkan 'Mutluyuz' sonucu anımsatılarak, "Siz de mutlu musunuz?" sorusu üzerine de, "Siz mutluysanız, ben de mutlu olurum. Tabii gazeteciyi değil, halkı kastediyorum" dedi.
Gazeteci ile söz düellosu
Abdüllatif Şener ile yabancı bir haber ajansının muhabiri arasında söz düellosu yaşandı. Gazetecinin vergi oranlarının yüksekliği nedeniyle, gelir adaletinin bozuk olduğuna yönelik sorusu üzerine Şener, bu alanda iyileştirmeler yapıldığını anımsattı. Gazetecinin 'Yeni ÖTV paketi getiriyorsunuz' demesi üzerine Şener, böyle bir şey ifade etmediğini söyledi. Gazeteci ise "Maliye ve Hazine'de bu çalışmalardan söz ediliyor, siz yok diyorsunuz" dedi. Şener de, "Maliye'den alıyorsunuz, bana neden soruyorsunuz. Aldığınız yere sorun" dedi. Gazetecinin yabancı haber ajansında çalıştığını öğrenen Şener, ÖTV'yi yurtdışındakilerin merak etmeyeceğini sözlerine ekledi.