'Yoksulluk orta sınıfın kapısında'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, artık ülkedeki yoksullukla mücadeleye el atmak gerektiğini ifade ederek, "Bir toplumda sadece zenginler ve fakirler olursa...

İSTANBUL - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, artık ülkedeki yoksullukla mücadeleye el atmak gerektiğini ifade ederek, "Bir toplumda sadece zenginler ve fakirler olursa, orta sınıf ortadan kalkarsa, hem ekonomik hem de sosyal problemler o zaman başlıyor. Bugün maalesef yoksulluk orta sınıfın kapısını çalmıştır, çalmaya devam etmekte" diye konuştu.
Türk sanayicisinin işsizlik konusunda yardımcı olmaması halinde, bu sorunun alt edilme sürecinin uzayabileceğine işaret eden Başesgioğlu,
"Diyeceksiniz ki 'Sayın Bakan ayaklarımızdaki bağları çözün. Uluslararası rekabette biz aslanlar gibi koşalım, İstihdamı da artırırız, işsizliği de yeneriz'... Bunu derken yerden göğe kadar haklısınız" diye konuştu.
İşgücü için paket
İSO meclis toplantısında konuşan Bakan Başesgioğlu istihdam maliyeti, zorunlu istihdam, kıdem tazminatı, İşsizlik Sigortası Fonu ve 'işgücü piyasasının yasal katılıkları' konusunda paket çalışmaları bulunduğunu açıkladı.
Başesgioğlu Türkiye'de SSK primi ve işçilik üzerinden alınan verginin yüksek olduğunu vurgulayıp, sosyal sigortalar primi, kıdem tazminatı, zorunlu istihdam ve belli bir sayının üzerinde işçi çalıştıran işletmelerin yükümlülükleriyle ilgili konuların bir paket olarak ele alınıp, tartışılması gerektiğini söyledi.
Başesgioğlu, şöyle devam etti: "Sadece SSK primlerinde bir indirim yapsak, bu, derde deva olmaz. Bunun yanında zorunlu istihdam, kıdem tazminatı var. 50'yi aşan işletmeler üzerindeki belli yükler var. Ne yapıyoruz? Uzun süredir şunu yapıyoruz, hem benim bakanlığım hem Maliye Bakanlığı, Hazine, DPT, sonra Sanayi Bakanlığı'nı da dahil ettik. Bu saydığımız benim bakanlığım kapsamı içinde olanlardır. Başbakanımızın talimatı üzerine, diğer bakanlıkların sorumluluk alanlarına ilişkin konularda arkadaşlarımız bir çalışma yapıyor. Önümüzdeki hafta bu konuda bütün bakanlıkların yapmış olduğu önerileri gözden geçireceğiz. Kıdem Tazminatı'nda ne yapabiliriz, İşsizlik Sigortası Fonu'nda biriken kaynağı en efektif nasıl kullanabilir..." Başesgioğlu, en fazla bir ayda hangi konulurda neler yapılacağını açıklayabileceklerini de söyledi.
Açık 23.3 milyar YTL
Geçen yıl 3 sosyal güvenlik kuruluşunun açığının 23.3 milyar YTL olduğunu kaydeden Başesgioğlu, "Arkadaşlarımız bir hesap yaptı. 1994'ten bu tarafa Hazine'nin kapatmış olduğu açık miktarını, Hazine'nin borçlanma faizleriyle bugüne getirdiler, güncelleştirdiler. Karşımıza çıkan miktar 575 milyar YTL. Yani GSMH'mizi aşan bir miktar... Eğer sisteme müdahil olmazsak, 2030-2040'lı yıllarda, GSMH'nin 2-3 katını aşan rakamlar karşımıza çıkayacak" diye konuştu.
İhracatçıya kısmi destek
Bu arada ihracatta nakliye giderlerini azaltmak amacıyla ihraç malı taşıyan araçların motorininin ÖTV ve KDV'den muaf tutulmasını öngören tasarının bazı maddeleri TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. AKP grubunun önergesiyle, transit kapsamda ihraç malı taşıyanlara ÖTV ve KDV'siz mazot verilmesine ilişkin hüküm yasadan çıkartıldı. Bu önerge en çok, Albayrakların işlettiği İran'a yönelik hizmet veren Trabzon Limanı ile
Irak'a hizmet veren Mersin Limanı'nı ilgilendiriyor. (Radikal, aa)