Yoksulluk sınırı 1.6 bin YTL

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı, eylül ayında yüzde 1.26 artarak 527 YTL'ye ulaştı. Yoksulluk sınırı da 1.6 bin YTL'ye kadar yükseldi.

ANKARA - Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı, eylül ayında yüzde 1.26 artarak 527 YTL'ye ulaştı. Yoksulluk sınırı da 1.6 bin YTL'ye kadar yükseldi. Türk-İş Araştırma Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre, mevsim koşullarına bağlı olarak meyve-sebzede görülen nispi fiyat gerilemesi yerini fiyat artışına bıraktı. Özellikle sebze fiyatlarındaki artışın aile bütçesine getirdiği ek harcama gereğini, tavuk fiyatındaki gerileme düşürdü. Beslenme kalıbı kapsamındaki gıda ürünlerinin fiyatı genel olarak aynı kaldı.
Eylülde dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamalarının tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1.26 arttı. Ağustos ayında 520.03 YTL olan açlık sınırı, eylülde 526.59 YTL'ye ulaştı.
Gıdada yıllık artış yüzde 8.82
Gıda harcamalarında ilk dokuz aylık artış yüzde 2.46, yıllık artış yüzde 8.82 oldu. Yıllık ortalama artış ise yüzde 9.99 düzeyinde oluştu. Dört kişilik ailenin gıdanın yanı sıra kira, ulaşım, yakacak, elektrik, su, haberleşme, giyim, eğitim, sağlık, iletişim, kültür gibi temel ihtiyaçlar için gereken harcama dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırı 1580.64 YTL'den 1600.58 YTL'ye çıktı. Süt, yoğurt, peynir gibi temel gıda maddelerinin bulunduğu grupta, genelde fiyat değişikliği olmadı. Sadece bazı marketlerdeki fiyatlama politikasına bağlı olarak bazı süt markalarında düşük de olsa fiyat gerilemesi gözlendi. Öte yandan, etin fiyatı aynı kalırken, balık mevsiminin başlamasıyla birlikte tavuk fiyatında yüzde 40'a varan gerileme yaşandı. Yumurtanın fiyatı da arttı. Meyve ve sebze fiyatı, mevsim koşullarına bağlı olarak özellikle sebze ürünlerinde artış gözlendi. Ortalama-sebzenin kilogram fiyatı 1.02 YTL'den 1.24 YTL'ye çıktı. Tereyağı, ayçiçekyağı, margarin, zeytin, şeker, bal, reçel, baharat, tuz, çay, ıhlamurun fiyatları değişmezken, cevizin fiyatı azaldı, ayçekirdeğinin fiyatı ise arttı.
Temel sıkıntı düşük ve yetersiz gelir
Türk-İş'ten yapılan açıklamada, Avrupa Birliği'yle (AB) müzakerelerin başlaması eşiğinde açlık ve yoksulluğun en önemli sorun olduğu belirtilerek, "Ücretli veya maaşlı çalışan ve emeklilerin temel sıkıntısı, düşük ve yetersiz gelir düzeyi nedeniyle satın alamama" denildi.