Yoksulun parası daha çabuk eridi

Birleşik Metal-İş'in araştırmasına göre, son 1 yılda enflasyondaki artış, en yoksul yüzde 20'lik dilim için yüzde 11,54'ü buldu.


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Birleşik Metal-İş'in araştırmasına göre, son 1 yılda enflasyondaki artış, en yoksul yüzde 20'lik dilim için yüzde 11,54'ü buldu. Bu artış, dar gelirli kesimin kullanmak zorunda kaldığı ürün gruplarının fiyatının fazla yükselmesinden kaynaklandı. Birleşik Metal-İş'in yapılan araştırmada, geçen yılın eylül ayından bu yana enflasyonun en yoksul yüzde 20'lik dilim için yüzde 11,54'e yükseldiği belirtildi.
Aynı dönemde en zengin yüzde 20'lik dilimdekiler için enflasyonun yüzde 10,65 olarak gerçekleştiği ifade edilen araştırmada, TÜFE'nin yılbaşından bu yana en yoksul yüzde 20'lik dilim için yüzde 7,15, en zengin yüzde 20'lik dilim için yüzde 7,19 düzeyine yükseldiği kaydedildi. Araştırmada, eylül ayında özellikle eğitim ve gıda harcaması içerisinde yer alan kimi ürünlerdeki yüksek fiyat artışının enflasyonu yukarı çektiği dile getirildi. Enflasyondaki yüksek oranlı artışta, ramazan ayının gıda, okulların açılmasının eğitim harcamalarını yükseltmesinin belirleyici olduğu ifade edilen araştırmada, TÜFE'nin bir önceki aya göre en yoksul yüzde 20 için yüzde 1,65, en zengin yüzde 20 için yüzde 1,11 olduğu vurgulandı.
'Ayrı hesaplansın'
Metal-İş'in araştırmasında, gıda, giyim ve eğitimdeki fiyat artışlarının yüzde 3'e yaklaştığı, özellikle okul harcamalarındaki artışın dar gelirli ücretlilerin ekonomik durumunu olumsuz yönde etkilediği dile getirildi.
Birleşik Metal-İş Sendikası Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, enflasyon hedefinde ciddi bir sapma yaşandığı savunularak, bu durumdan emekçilerin çok ciddi bir biçimde etkilendiği belirtildi. Enflasyonun çoğu zaman ücretleri baskı altında tutmanın bir aracı haline getirildiği vurgulanan açıklamada, enflasyonun her toplumsal kesime farklı yansıdığı vurgulanarak, şu görüşlere yer verildi:
"Eylül enflasyonunda özellikle gıda ve eğitim ile ilgili ürünlerdeki artışlar dikkat çekicidir. Bu durum dar gelirlinin daha da yoksullaşması sonucunu doğurmaktadır. Fiyatlardaki ciddi artışların zorunlu harcamalarda daha fazla olduğu görülmektedir. Bu durum enflasyona tam olarak yansımıyor. Oysa ücretlinin tüketim tercihleri madde düzeyinde belirlenerek, ücretliler için ayrı bir enflasyon belirlemesi bir gerekliliktir."