Yoksulun yemeği ekmek oldu

Ekmek, yoksulluğun ana ölçüsü niteliğinde. AB'de kişi başına ekmek tüketimi yılda 60 kilo, Türkiye'de 128 kilo.

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen, açlık ve yoksulluk sınırının ücretlerin oldukça üzerinde seyrettiği Türkiye'de vatandaşların karnını doyurabilmek için ucuz olan ekmeğe yöneldiğini açıkladı.
Kamu-Sen'in araştırmasına göre, Türkiye kişi başına yıllık ortalama 128 kilo ekmek tüketimiyle pek çok ülke arasında üst sıralarda yer alıyor. Kuruluşun yaptığı araştırmaya göre eylül ayında çalışan bir kişinin açlık sınırı 787.77 YTL'ye yükseldi. Dört kişilik bir alenin aylık gıda harcaması toplamı 441.09 YTL, ortalama aylık kira ise 329.65 YTL olarak belirlendi.
Gıda ve kiraya çalışılıyor
Buna göre bir ailenin yalnızca aylık gıda ve kira harcamaları toplamı 770.74 YTL oldu. Asgari ücretin 380 YTL ve en düşük memur maaşının 648 YTL olduğu dikkate alındığında, ailelerin yalnızca gıda ve kira giderinin asgari ücretin iki katını geçtiği, en düşük memur maaşının da bu giderleri karşılamak için 123 YTL eksik kaldığı belirlendi. Ortalama düzeyde maaş alan bir memur ise gıda ve kira harcamalarından sonra geriye kalan 104 YTL'yle bir ay boyunca geçinmesi gerekiyor.
Kamu-Sen'in Türkiye'de ailelerin geçimlerini nasıl sağladıklarını, gıda ve ihtiyaçlarını hangi yolla karşıladıklarını ortaya koymak amacıyla bir araştırma yaptı.
Araştırma Türkiye'de yaşanan ekonomik sorunların vatandaşlar üzerindeki olumsuz etkilerini de ortaya koydu. Açlık ve yoksulluk sınırının ücretlerin oldukça üzerinde seyrettiği Türkiye'de vatandaşların karnını doyurabilmek için ucuz olan ekmeğe yöneldiği ortaya çıktı. Araştırmaya göre, Danimarka'da 71 kilo, Finlandiya'da 51, Almanya'da 62, İtalya'da 68 ve İspanya'da 58.5 kilo olan kişi başına yıllık ekmek tüketimi, Türkiye'de 128 kiloya kadar çıkıyor.
Türkiye'de et, peynir ve süt gibi ürünlerin tüketiminin ise Avrupa ülkelerinin yarısı kadar olduğu belirlendi. Açıklamada, "Kendisinin ve ailesinin geçimini sağlamak ve diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla vatandaşlarımız gıda harcamalarından tasarruf etmek zorunda kalıyor" denildi.
Türkiye süt içmiyor
AB'de ortalama 100-110 litre olan yıllık kişi başına süt tüketimi Türkiye'de 18-20 litreye, 88 kilo olan ortalama et tüketimi 16 kiloya ve 10-15 kg olan peynir tüketimi de Türkiye'de 7 kiloya kadar düşüyor. Buna göre, Türkiye'de günlük kişi başına 54 gram süt, 44 gram et, 28 gram peynir tüketilirken, Danimarka'da kişi başına 296 gram süt, 276 gram et, 52 gram peynir tüketildiği belirlendi.
Türkiye'nin bireylerin sağlığına ve zeka gelişimine önemli katkıları olduğu bilinen deniz mahsulleri tüketiminde de Avrupa'nın oldukça gerisinde olduğu ortaya çıktı.
Araştırmaya göre, yıllık kişi başına İtalya'da ortalama 24.6 kilo, Fransa'da 31.2 kilo, İspanya'da 44.7 kilo ve Japonya'da 60 kilo deniz mahsulü tüketilirken Türkiye'de yıllık kişi başına ortalama deniz mahsulü tüketimi 7.5-8 kiloda kalıyor. Dünyada kişi başına düşen su ürünü tüketimi yıllık 16 kilo düzeyinde bulunuyor.