Yola 'üç şık model' çıktı

Türkiye'deki otomobil pazarı geçen hafta birbirinden şık üç yeni modelle tanıştı. Volkswagen (VW), tasarımında Murat Günak'ın imzasının bulunduğu yeni Passat'ın tanıtımını Ankara-İstanbul güzergâhında gerçekleştirdi.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'deki otomobil pazarı geçen hafta birbirinden şık üç yeni modelle tanıştı. Volkswagen (VW), tasarımında Murat Günak'ın imzasının bulunduğu yeni Passat'ın tanıtımını Ankara-İstanbul güzergâhında gerçekleştirdi. Test edilecek Passat'lara İstanbul'dan kalkan özel Passat treni ile gidildi.
Renault Megane ailesinin ikinci özel seri çalışmasını hatchback ve sedan ürün gamlarına uygulayarak tüketiciye sundu. Yeni Alfa 147 ise tasarımından döşemesine, ekipmanından motoruna kadar farklı bir sürüş keyfi vaat ederek piyasaya çıktı. Yapılan müdahalelerle büyük ölçüde değişen Alfa 147'de Alfa Romeo'nun sportif kişiliğini karakterize eden agresif ve güçlü görünümünden taviz verilmediği görüldü.
Phaeton özellikli Passat
Altıncı nesil yeni Passat Volkswagen'in bir üst sınıftaki modeli Phaeton'dan aktarılan özelliklerle orta sınıfta bir sedandan daha fazlasını sunuyor. İlk kez 1973'te piyasaya çıkan 30 yıla yayılan bir olgunlaşma süreci geçiren model, çekici olduğu kadar fonksiyonel ve konforlu bir otomobil. Sportif ve konforlu koltuklar, çok şık iç ve dış tasarım, elektronik park freni, auto hold (otomatik tutma) fonksiyonu, rüzgâr oluşturmayan çift bölgeli elektronik klima, elektronik kontak kilidi, anahtarsız biniş, çalıştırma ve kilitleme sistemi Passat'taki özelliklerin birkaçı.
Aracın şık çizgilsi VW'nin tasarım bölümü başkanı Murat Günak'a ait. Ayırt edici ve krom çerçeveli ızgara, markanın yeni yüzünü sergiliyor. Günak'ın önem verdiği unsurlardan farlar, tüketiciyle duygusal bir bağ oluşturmak için tasarlanmış. Aracın yan çizgileri oluşturulurken ise yunustan esinlenilmiş.
Yeni Passat, sınıfının en uzun ve geniş aracı. Araç, 4.77 metre uzunluğuyla önceki modelden 62 mm. uzun. Passat'ta genişlik 74 mm. büyütülerek 1.82 metreye çıkarılmış.
Passat üç benzinli motor ve geliştirilmiş bir dizel doğrudan enjeksiyonlu motorla satılıyor. Giriş modelinde 1.6 lt. 102 beygirlik motor mevcut. Dört silindirli direkt enjeksiyonlu 1.6 lt. FSI motor
115 bg ve 2.0 lt. FSI motor ise 150 bg güce sahip. 115 bg ve 150 bg benzinli motorlarda altı ileri vitesli tiptronik şanzıman seçeneği var. Türkiye'de pazara sunulan dizel TDI motor ise 2.0 lt. 140 bg gücünde.
Passat, sınıfında bir ilke imza atıyor ve elektronik park freni standart olarak sunuluyor. El freni görevi gören bu özellik sadece bir düğmeye dokunarak devreye sokuluyor ve devreden çıkarılıyor. Araçta marş düğmesini ortadan kalktı. Bunun yerine merkezi kilidin uzaktan kumandası direksiyon simidinin sağındaki yere takılıyor ve ardından sürücü motoru çalıştırmak için buna basıyor. Ayrıca Highline modelinde sunulan Kessy sistemi ile anahtarla motoru çalıştırmak için sadece bir tuşa dokunmak yeterli.
Yeni Passat'da 12 yıl paslanmazlık garantisi, üç yıl boya garantisi, iki yıl sınırsız kilometre mekanik garantisi veriliyor. Ayrıca altıncı nesil Passat Euro Ncap kapsamında yapılan güvenlik testlerinde de beş yıldıza
(önden çarpma testlerinde) sahip.
Yeni Passat Türkiye'de Trendline, Comfortline ve Highline donanım paketleri ile 42 bin 522 YTL ile 87 bin 553 YTL arasında satılıyor.
Megane'ın özel serisi
Renault Megane HB ve sedan'da Authentique versiyonuna eklediği standart özelliklerle Sportway'i yarattı

Nisan ayı itibarıyla Megane ailesinin ikinci özel seri çalışması olan Sportway Megane HB ve sedan ürün gamlarına yeni bir soluk getirdi. Authentique versiyonu üzerine geliştirilen Sportway özel seride hız sabitleyici ve sınırlayıcı, radyo monoCD, sis farları, gövde rengi kapı kolları ve dikiz aynaları standart olarak sunuluyor. Sportway'de özel jant kapakları, koltuk döşemeleri ve iç mekânda çeşitli stil farklılıkları var. Sportway, 1.6 16v 115 bg ve 1.5 dCi 80 bg olmak üzere iki farklı motor seçeneği ve 30 bin 500 YTL'den başlayan anahtar teslim fiyatla satılıyor.
Authentique versiyonunda güvenlik konusunda standart olarak sunulan ABS+EBV, fren destek sistemi, çift kademeli açılan sürücü ve yolcu havayastıkları, yan havayastıkları ve perde havayastıkları olmak üzere toplam altı hava yastığı, yükseklik ayarlı, ön gergili ve güç limitörlü ön emniyet kemerleri, ön gergili arka emniyet kemerleri, ani durmalarda dörtlü flaşörlerin otomatik yanması ve kapıların hareket halinde otomatik kilitlenmesi gibi ekipmanlara ek olarak eğim ve yükseklik ayarlı ön koltuk başlıkları Sportway'de standart olarak sunuluyor.
Authentique versiyonunda standart olarak sunulan klima, Renault Card Sistemi, yol bilgisayarı, refakatçi aydınlatma, elektrikli ön camlar, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon, değişken takviyeli direksiyon gibi ekipmanlara ek olarak hız ayar ve sınırlayıcı, 4x15W Radyo-CD ve deri/kumaş karışımı özel döşeme de bu seride standart. Estetik ve dış ekipmanlar olarak ise gövde rengi tamponlar ve çift optik halojen farlara ek olarak Sportway'de ön sis farları, gövde rengi ayna, kapı kolları, gösterge tablosunda özel dekorlar, iç mekânda kromajlı kapı açma kumandaları ve Caraibesözel jant kapaklar standart donanıma dahil.
Sportif zarafet Alfa 147
Yeni Alfa 147 ergonomi, fonksiyonellik, güvenlik, teknoloji, konfor, performans, dizayn ve donanım seviyesiyle C segmentinin referans modellerinden olmaya aday. Yetkililer, yeni Alfa 147'nin C üst sınıfa ait bir hatchback otomobil almak isteyen kişilerin beklentilerini karşılayacak tek otomobil olma iddiasıyla piyasaya çıktığını söylüyor.
Alfa Romeo'nun sportiflik ve zarafeti bir arada sunan İtalyan tasarımı Yeni Alfa 147'de de görülüyor. Dış dizaynındaki güçlü görünümünün yanı sıra Yeni Alfa 147'nin içi kompakt, yumuşak çizgilere ve düzgün yüzeylere sahip. Aracın iç görünümünde en önemli yenilik olarak, yeni yumuşak ön panel malzemesi ve yeni gösterge paneli. Üç ana bölümden oluşan yeni gösterge tablosu otomobile daha çekici bir hava verirken, hız, devir, benzin ve sıcaklık göstergesi çevresindeki alüminyum çerçeveler, otomobilin içerisinde kullanılan diğer alüminyum trim malzemeleri ile uyum sağlıyor. Dış renk gamı üç opak, 10 metalik ve bir sedefli renkten oluşuyor. Mevcut 14 rengin sekizi renk gamına yeni eklenmiş. Motor seçenekleri 1.6 Twin Spark 16V-120 bg ve 2.0 Twin Spark 16V-150 bg olarak iki tip olarak belirlenmiş. Aracın başlangıç fiyatı 41 bin 45 YTL.