Yollarda bir asırlık öykü

Her şey bir tüccarın Mercedes adını taşıyan kızı adına bir otomobil üretilmesi talebiyle başladı. Böylece 100 yılı aşan geçmişe sahip bir marka doğmuş oldu. Mercedes, şimdi kat ettiği yolu doğduğu şehir Stuttgart'ta sekiz katlı müzeye sığdırdı. 50 milyon avro maliyetli müze 19 Mayıs'ta açılıyor.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

STUTTGART - Mercedes markasının öyküsü, ilk 'Daimler arabasını' 1897 yılında satın alan yarış tutkunu tüccar ve aynı zamanda Fransa'nın Nice konsolosu Emil Jellinek'in 2 Nisan 1900'de özel bir otomobil siparişiyle başladı. Jelinek, otomobilin hızlı, hafif ve güvenli olmasını, kızı Mercedes'in ismini taşımasını istedi. Daimler Motoren Gesellschaft (DMG), 22 Aralık 1900'de ilk Mercedes'i müşterisine teslim etti. 10 yaşında küçük bir kızın ismi ile atılan adım, tutkuya ve markaya dönüştü.
Angela Merkel açacak
Mercedes Müzesi Almanya'nın Stuttgart şehrinde 19 Mayıs 2006'da Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından açılacak. Üç yıllık proje ve inşaat sürecinin ardından Mercedes Müzesi açılışa hazır durumda ve müzenin ilk konukları, her ülkeden gelen basın gruplarıyla Mercedes-Benz çalışanları ve aileleri. Müzenin en ilginç konuğu ise Mercedes ile ne ilgisi var demeyin ama bir 'at' olacak.
Daimler tarafından üretilen ilk küçük motorun at arabasında kullanımıyla başlayan süreçte, 'at kalıcı, otomobil geçici' söylemine gönderme yapacak olan 'at', motorun ulaşımda kullanılmaya başladığı 1886-1900 dönemini anlatan 1. MİT sergisinde konuklara merhaba diyecek. Serginin açılışı motorun ilk kulanıldığı ulaşım araçlarının sergilendiği 1886-1900 dönemi ile yapılıyor. Ulaşımda at devri de müzenin açılışıyla birlikte bu bölüme getirilecek canlı bir at ile ziyaretçilere anlatılacak. İlk Mercedes'in yer aldığı 1900-1914 dönemli ve uçak motorlarının üretilmeye başlandığı 1914-1945 yıllarını kapsayan dönemle devam ediyor. Her bölümde farklı bir duvar rengi ve dekorasyon mevcut. Ancak, 1914-1945 dönemiyle ilgili bölümün kahve rengi, Hitler faşizminin SS örgütü ve savaş yıllarına gönderme yapıyor.
180 araç var
Mercedes-Benz 100 yıllık süreçte, 19 milyon adet otomobil üretti, ama müzede bu tarihine damgasını vuran 80'i binek, 40'ı ticari ve 40'ı yarış otomobili olmak üzere toplam 180 araç sergileniyor. Sergide, Mercedes'in İstanbul Hoşdere tesislerinde 2005 yılında üretmeye başladığı Travego otobüsü de var. Alman mili takımı için üretilen otobüs, Kerim Ağa Han, Grace Kelly, Zsa Zsa Gabor gibi ünlüler için üretilen Mercedes'ler de sergide boy gösteriyor. 50 milyon avroya mal olan müzede yılda 1 milyon ziyaretçi bekliyor. 15 yaş altındakilerin ücretsiz gezecekleri müzeye giriş 8 avro. Müzeyi ziyaret edeceklere sekiz ayrı dilde otomobiller ve otomobil tarihi hakkında bilgi verilecek. Ancak, yurtdışında en fazla Türk'ün yaşadığı ülke Almanya'da açılan müzede Türkçe seçilen diller arasında yer almıyor. Mercedes yetkilileri, mevcut müze ziyaretçi potansiyeli dikkate alınarak sekiz dilin belirlendiğini, ancak ihtiyaç doğması halinde buna Türkçenin eklenebileceğini dile getirdi.