'Yolsuz köy kalmayacak'

Başbakan Tayyip Erdoğan, eski başbakanlardan Turgut Özal gibi köylere yönelik 'özel bir icraatla' hatırlanmak istiyor. Özal'ın köylere elektrik ve...
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, eski başbakanlardan Turgut Özal gibi köylere yönelik 'özel bir icraatla' hatırlanmak istiyor. Özal'ın köylere elektrik ve telefon götüren başbakan olarak hatırlandığına dikat çeken Başbakan Erdoğan, "Biz de yol ve su götüren olarak hatırlanalım" dedi.
Erdoğan, AKP'nin hafta sonundaki Kızılcahamam kampında milletvekillerinden gelen eleştiriler üzerine Köylere Destek Projesi (KÖYDES) ile ilgili bilgi verdi. 2007 sonuna kadar yol ve suyu bulunmayan köyün kalmamasını hedeflediklerini belirten Erdoğan şunları söyledi: "Bakanlar, milletvekilleri, illerdeki idareciler enerjisini bu projeye harcamalı. Bütün evlerde şebeke suyu olacak, herkes suyunu evden içecek. Bütün köy yolları da açık ve asfaltlı olacak. Özal, köylere elektrik ve telefonu götüren kişi olarak hatırlanıyor. Biz de yolu, suyu olmayan köy bırakmayan iktidar olarak hatırlanmalıyız."
KÖYDES Maliye Bakanlığı koordinatörlüğünde, ilgili bakanlık ve kamu kurumlarının katılımıyla yürütülüyor. İl Özel İdareleri ve kaymakamlıklar aracılığıyla uygulanan proje için 2006 yılında 2 milyar YTL kaynak ayrıldığı belirtildi. Köylerin içme suyu, kanalizasyon, yol, asfalt, stabilize ve köprü gibi gereksinimleri bu proje ile karşılanıyor.