'Yolsuzluktan' kurtulamadık

Uluslararası Saydamlık Örgütü (Transparency International) tarafından Berlin'de açıklanan ve toplam 163 ülkenin dahil edildiği Yolsuzluk Algılama Barometresi'nde...

BERLİN/ANKARA - Uluslararası Saydamlık Örgütü (Transparency International) tarafından Berlin'de açıklanan ve toplam 163 ülkenin dahil edildiği Yolsuzluk Algılama Barometresi'nde (Corruption Perception Index-CPI) Türkiye, en az yolsuzluk yapılan ülkeler sıralamasında 60. sırada yer aldı. Aynı araştırmada Türkiye 2004'te 77'nci, geçen yıl ise 3,5 puanla 65. sırada yer almıştı. Böylelikle Türkiye, bu yıl yolsuzluk algılama sıralamasında iyileşme göstererek, beş sıra ilerledi.
Bazı uzmanların kendi ülkelerine yapılan yolsuzluklar hakkındaki düşüncelerinin temel alındığı CPI araştırmasında, en az yolsuzluk yapılan ülkeler arasında 10 üzerinden 9,6 puanla Finlandiya birinci, İzlanda ikinci, Yeni Zelanda üçüncü, Danimarka ise dördüncü olurken, Türkiye 3,8 puanla 60. sırada yer aldı. İngiltere'nin 13. Almanya'nın 16., Japonya'nın 17., ABD'nin 22. sırada yer aldığı araştırma, 163 ülkede yapıldı.
Araştırmada, yolsuzlukların, yolsuzluğu da etkileyen bir unsur olduğu ifade edildi. CPI sıralamasının, söz konusu ülkelerde ve yurtdışında yaşayan uzmanlarla yapılan anketler sonucunda belirlendiği açıklandı. Bu yılki raporda Türkiye'nin yanı sıra Cezayir, Hindistan, Japonya, Letonya, Paraguay, Slovenya, Çek Cumhuriyeti ve Uruguay'ın durumunda da iyileşme gözlemlendiği belirtildi.
Transparency International'ın araştırmasında, 44 ülke 5'in üzerinde puan alırken, söz konusu listenin sonunda 1,8 puanla Haiti yer aldı. CPI araştırması, ilgili ülkelerde yapılacak dış yatırımlar da önemli kaynaklardan biri olarak görülüyor.