Yönetici olmanın sırrı finansta

Yönetici olmanın sırrı finansta
Yönetici olmanın sırrı finansta

SPK Başkanı Vedat Akgiray, 15 yıl önce kadın başkan hayaldi dedi. Begümhan Doğan Faralyalı ise öğrencilere sevdikleri işi yapmalarını tavsiye etti.

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı "CFO'nuz da olsa finansal tabloya hâkim olmalısınız" dedi.

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, dünyasında büyüme-kâr ilişkisi başta olmak üzere her alanında dengeden söz edildiğini belirterek, “Her alanda dengenin olması için öncelikle kadın -erkek arasında eşitlik ve kadının işgücüne katılımında denge oluşturulması gerekiyor” diye konuştu.
Boğaziçi Üniversitesi 150’nci yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen ‘Finans Dünyasının Başarılı Kadınları’ başlıklı panele, ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay, UBS Türkiye CEO’Su Gonga Gürsoy Artunkal, JP Morgan Türkiye ve Azerbaycan Kurumsal Bankacılık Başkanı Ayşe Zadil, Prof. Dr. Merih Sevilir ve Ernst & Young Türkiye Sorumlu Ortağı Demet Özdemir konuşmacı olarak katıldı. 

Finansta başlamak avantaj 

Doğan Faralyalı, kariyerine finans sektöründe başlayanların, ileride satın alma ve birleşme konularında büyük avantaj yakaladıklarını söyledi. Finansın iş hayatının kalbi olduğunu söyleyen Begümhan Doğan Faralyalı, “İş hayatının ileri safhalarında yöneticilik yapmak isteyen kadınları, kariyerlerine finans sektöründen başlamaları konusunda teşvik ediyorum” diye konuştu.
Kendisinin iş hayatına uluslararası danışmanlık şirketlerinde başladığını ve daha sonra finans alanında yüksek lisans eğitimi olduğunu hatırlatan Doğan Faralyalı, şunları söyledi: “Eğitimim sırasında aldığım finans derslerinin iş hayatında büyük yararını gördüm. Bir holdingin yönetim kurulu başkanı olarak birçok farklı alanda ve yapıda şirketi yönetmek durumunda kalıyorum. Bir şirketin mevcut durumunun ne olduğunu anlamak ve bilmek için, finansal verilerine hâkim olmak gerekiyor. Her zaman en yakınınızda şirketin CFO’su olsa da, kendinizin de finansal tabloya hâkim olmanızın önemi büyük.” 

Kadınlar daha cesur olmalı

Kadınların iş ve aile yaşamı konusunda bir denge kurmak zorunda olduklarını belirten Doğan Faralyalı, şöyle konuştu: “Finans sektöründeki uzun çalışma saatleri kadınlar için caydırıcı oluyor. Ancak görüyoruz ki finansta kariyeri kafasına koyanlar başarılı oluyor. Başarı için o işe yüreğinizi de koymalısınız. Ama aslonan kişinin sevdiği işi yapması. Kadınlar kariyerlerinin orta yerinde, yaptıkları işi sevmediklerini fark ederlerse buna devam etmek zorunda olmamalı. Her zaman yeni bir başlangıç için daha cesur olmalılar.”
ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay, tasarruf açığının ancak kadının işgücüne katılımıyla aşılabileceğine dikkat çekti.

bigPara.com