Yönetim yetkiyi aldı

Turkcell İletişim'in genel kurulunda, Çukurova'ya ait hisselerin TeliaSonera'ya satışı için yönetim kuruluna yetki verildi. Böylece holding hisselerinin yüzde 52'sinin 3.1 milyar dolara satışının yolu açıldı.

İSTANBUL - Turkcell İletişim'in dün yapılan genel kurulunda, Çukurova Grubu'na ait şirket hisselerinin TeliaSonera'ya satışı onaylandı. Basına kapalı yapılan Turkcell Genel Kurul'unun en önemli gündem maddesi olan "Çukurova'nın Turkcell'de sahip olduğu B grubu hisselerinin tamamının Sonera Holding tarafından iktisabı" maddesi, genel kurulca onaylandı.
Buna karşın merakla beklenen 'küçük ortaklara ait hisseleri satın almak üzere çağrıda bulunma yükümlülüğünden muafiyet' kararı, genel kurul gündemine alınmadı.
Turkcell Genel Kurulu'nda alınan 'iktisab' kararıyla Turkcell hisselerinin yüzde 52'sinin 3.1 milyar dolara Sonera'ya satışının yolu açılmış oldu. Bundan sonraki süreçte ise Turkcell'in çağrı muafiyeti için SPK'ya yapacağı başvuru ve kurulun konuyla ilgili kararı belirleyici olacak.
'Muhalefet şerhi kondu'
Genel kurula katılan Borsa Yatırımcıları Derneği (Boryad) Başkanı Ali Bahçuvan, iktisab kararına 'muhalefet şerhi' koyduklarını açıkladı. Boryad'ın 'muhalefet şerhi, genel kurul kararına engel olmasa da bundan sonraki süreçte önemli. Böylece Boryad, Turkcell Genel Kurulu'nun iptali için Ticaret Mahkemesi'ne başvurabilecek. Ancak, Ali Bahçuvan, 'çağrı muafiyeti' için SPK'ya başvurulması halinde mahkemeye başvurulacağını söyledi.
Tellia Sonera'nın satış işleminin gerçekleşmesi için ön şart olarak öne sürdüğü 'çağrı muafiyeti' konusunda son karar ise Sermaye Piyasası Kurulu'na ait. Boryad Başkanı Ali Bahçuvan, Sermaye Piyasası Kurulu'ndan yatırımcı aleyhine karar çıkması halinde kararın iptali için İdari Mahkemeye başvuracaklarını açıkladı.