'Yönetimde nöbet değişimi yaptık 6 bin çalışan ve Yaşar, aileden daha önemli'

'Yönetimde nöbet değişimi yaptık 6 bin çalışan ve Yaşar, aileden daha önemli'
'Yönetimde nöbet değişimi yaptık 6 bin çalışan ve Yaşar, aileden daha önemli'

Yaşar?ın yönetimi (soldan sağa): Yılmaz Gökoğlu, Hasan Girenes, Mehmet Aktaş, İdil Yiğitbaşı, Servet Topaloğlu, Neslihan Tonbul ve Mehmet Kahya

Yaşar Holding'in yeni Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, 'Holdingi yönetme sırası yani nöbet bana geldi. Aile birliği elbette önemli ama aslolan Yaşar Topluluğu bu nedenle herkes kendine verilen görevi yapmalı' dedi. Yiğitbaşı ayrıca, 'Gıdadan geldim ama boyada DYO markasını da yurtdışına açacağım' diye konuştu
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İZMİR - Yaşar Holding’in onursal başkanı Selçuk Yaşar’ın, büyük kızı Feyhan Yaşar’dan sürpriz bir şekilde  yönetim kurulu başkanlığı görevini devralan kardeşi İdil Yiğitbaşı, yeni yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, Yaşar Holding’de yeni dönemin başladığını söyledi.
İdil Yiğitbaşı, ablası Feyhan Yaşar’la aralarında ortaya çıkan ‘yönetim anlayışı farkı’ nedeniyle holdingde gerçekleşen yönetim değişikliği sonrası ilk kez basının karşısına çıktı. Amacının yeni yönetim kurulunu tanıtmak olduğunu belirten Yiğitbaşı, sorular üzerine yönetimdeki değişimi de anlattı.

‘Görev neyse onu yaparız’
Çeşme Altınyunus Otelinde ekonomi gazetecileriyle buluşan İdil Yiğitbaşı, ailenin 6 bin kişinin çalıştığı Yaşar Grubu’ndan daha önemli olmadığının altını çizerken şu mesajları verdi: “Ailenin tüm bireyleri asıl topluluğumuzun önemli olduğunu bizlerin verilen görevleri yerine getiren kişiler olduğumuzu bilmesi gerekiyor. Şirketlerimiz için daha iyi olacağı düşünülüyorsa hepimiz verilen görevleri yerine getirmeliyiz. Bu da bir nöbet değişimidir. Böyle görmek lazım. Bizde üç-dört yıl şu görevleri yapacaksın denilmez belli şeyler doğal bir süreç şeklinde gerçekleşir. Zaman gösterir kimin ne iş yapacağını. Ben de bir gün yönetim kurulu başkanı olacağım diye çalışmadım, böyle bir beklentim de yoktu. Aslında beş altı yılda bir değişikliler yapmak da iyidir. Yanılmıyorsam OECD’ye göre yönetim kurulu üyeleri 7 yılda bağımsızlıklarını yitiriyor. Bugün yönetim kurulu başkanlığı nöbeti bana uygun görüldü. Biz verilen görevi yaparız. Yarın bakarsınız benim için de farklı görevler, roller gündeme gelebilir.”

‘Müşteri odaklı olacağız’
Yeni dönemde daha çok insan kaynağı yönetimine önem vereceklerini belirten Yiğitbaşı, “Grup içinden daha çok insan yetişmesi için çalışmalar yürüteceğiz. İnsana yatırım yapacağız. Yeni yönetimde iki kişi dışında herkes yeni ve farklı farklı tecrübelere sahip kişilerden kuruldu. Ben pazarlamadan geldim. Şimdi daha çok tüketici ve müşteri odaklı olacağız. Gıdadan geldim ama DYO ile boyada da tüketiciye daha da yaklaşan işler yapacağız. İlik üçte yer alan markalarımızın yerini korumak ve daha da yukarılara taşımak için çalışacağız. Pınar ve DYO markalarımızı yurtdışında büyütmek oralarda da bilinen marka haline getirmek için çalışacağız. Örneğin elimizde DYO gibi bir değer var. Zaten Romanya, Mısır, Rusya’da işler yapıyoruz. Yeni dönemde bu pazarları büyütmek istiyoruz. Boyaya da en az gıda kadar önem vereceğiz. Yurtdışında gıdada süt ve süt ürünleri kategorisinde işler yapabiliriz” dedi.

‘Çıkacağımız sektör yok’
İdil Yiğitbaşı, girmek ya da çıkmak istediğiniz sektörler olacak mı? şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi: “Şu anda böyle bir düşüncemiz yok. Biz bulunduğumuz sektörlerde daha güçlü konumda olmak istiyoruz. Liderliğimiz pekişsin istiyoruz. Bu gücü de yurtdışına taşımakta kararlıyız.” Yiğitbaşı, ihracatlarının toplam ciroları içindeki payının yüzde 5, cirolarının da 2 milyar TL civarında olduğunu söyledi. Yiğitbaşı, bir soru üzerine birçok aile şirketinde olduğu gibi kendilerinde de aile içi sorunların yaşanabileceğini önemli olan bu süreçlerin iyi yönetilmesi olduğunu söyledi. Yiğitbaşı şöyle dedi: “Ben bu yeni döneminde aile birliğine özellikle önem vereceğim.” 

Aile anayasasına revizyon
İdil Yiğitbaşı aile anayasasıyla ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi: “Evet bizim de bir aile anayasası var. Fakat bu çok eskiden hazırlanmış. Üçüncü kuşaklar pek göz önüne alınmamış. Yeniden hazırlanmalı. Bu konuya da yakın zamanda eğileceğiz. Şu anda üçüncü kuşaktan altı çocuk var. Üç kardeşiz ikişer çocuğumuz var. Büyük hisse elbette babamız, kurucumuz Selçuk Yaşar. Çocuklar olarak üç kardeş eşit hisselere sahibiz.” ‘Başka bazı gruplarda aile fertlerinden hisse satanlar oldu. Sizin grupta böyle bir şey sözkonusu mu?’ sorusuna Yiğitbaşı şu yanıtı verdi: “Hayır, hiçbirimiz hisse satmadık.”

Selim Yaşar döner mi?
İdil Yiğitbaşı, “Yaşar Holding’te ilk aile içi ayrılık erkek kardeşleri Selim Yaşar’la gündeme gelmişti.
Şimdi son gelişmeler sonrası Selim Yaşar’ın holdinge geri dönmesi söz konusu olabilir mi sorusuna, “Şu anda böyle bir konu gündemde değil. Gelecekte ne olur onu bilemem” yanıtı verdi.

‘Gıdada işler iyi gitti, boya sanayiye bağlı’
Yaşar Grubu yönetim Kurulu Üyesi CEO’su Mehmet Aktaş’ın verdiği bilgiye göre, Yaşar Grubu krizi az hasarla geçiriyor. Grubun cirosunda önemli yer tutan gıdada bir kayıpları yok. İlk üç ayda Pınar Süt’ün operasyonel kârlılığı yüzde 55 artmış. Boya da inşaat tarafında pek sorun yok sanayi tarafında ise üretim hızına bağlı seyir var. Beyaz eşya, otomotiv üreticileri üretimi yavaşlatınca boya satışları düşüyor, artınca artıyor. Grup bir daha bankacılık düşünmüyor. Yeni yönetimde Yılmaz Gökoğlu, Hasan Girenes, Mehmet Aktaş, İdil Yiğitbaşı, Servet Topaloğlu, Neslihan Tonbul, Mehmet Kahya bulunuyor. Eski yönetimden sadece Yılmaz Gökoğlu ve İdil Yiğitbaşı yer alıyor. 

Pınar’ın İdil hanımıydı
Boğaziçi Üniversitesi işletme bölümü mezunu olan İdil Yiğitbaşı 1964 doğumlu. İş hayatına Tütünbank’ta başlayan Yiğitbaşı, 1995’te grubun gıda koordinatörlüğü görevinde bulundu. 2001-2006 arasında Yaşar Gıda Grubu süt ve süt ürünlerinden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Yiğitbaşı, Aralık 2003’te Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevine geldi. İdil Yiğitbaşı, yaşar Topluluğu’nda stratejik planlama sürecinin yeniden oluşturulması, katılımcı yönetim çalışmaları, bilgi sistemleri projesi, Pınar markası kurumsal kimlik, marka kimliği çalışmalarının gerçekleştirilmesinde aktif rol oynadı. 

Selçuk Yaşar hâlâ çalışıyor
84 yaşına ulaşan Selçuk Yaşar’ın halen bazı işlerle bizzat ilgilendiğini belirten Yiğitbaşı, “Selçuk Bey Yaşar Üniversitesi’ni çok zaman ayırıyor. Fakat kendisine her zaman danışılır ve yardım istenir. Onun görüşlerini mutlaka alıyoruz çünkü topluluk için çok değerli bir insan ve engin bir deneyimi var. Bazı sektörlerle halen doğrudan ilgileniyor da bunlar DYO ve kültür balıkçılığı ve Çeşme Altınyunus oteli. ‘Feyhan Yaşar, holding yönetim kurulunda artık görünmüyor. Şirketlerde görevi var mı?’ sorusuna ise İdil Yiğitbaşı, “Elbette şirketlerimizin yönetim kurullarında bulunuyor” yanıtı verdi.