Yöneyman emekliye ayrıldı

Gözaltındaki Roche Türkiye Temsilcisi Yöneyman ile 9 şirket yöneticisi serbest bırakıldı. Yöneyman dün emekli edildi.

İSTANBUL - Roche Türkiye Genel Müdürü Faruk Yöneyman emekli edildi. Dün akşam saatlerinde Roche Türkiye'den yapılan yazılı açıklamada genel müdür Yöneyman'ın emekliye ayrıldığı açıklandı. Emekliliğine ilişkin
açıklamanın yapıldığı saatlerde ise Yöneyman savcı tarafından tutuklanması istemiyle sevk edildiği mahkemede ifade veriyordu.
'Roche Türkiye'de 34 yıldan bu yana başarıyla görevini yürüten, son 13 yıldır da yönetim ve yürütme kurulu başkanlıkları ile genel müdürlük yaptığı' açıklanan Yöneyman'ın yerine Roche Rusya Genel Müdürü George Hadjiev getirildi. 10 yıl önce Bulgaristan Roche'a giren Hadjiev, 2000 yılında Rusya Roche'un genel müdürlüğüne getirilmişti. Ekonomi eğitimi gören Hadjiev, nisan başında Türkiye Roche'ta göreve başlayacak. Açıklamada Yöneyman'ın Gebze'deki yeni Roche Üretim Tesisi projesinin tamamlanmasının ardından 60 yaş sınırı nedeniyle emekliliğini istediği de belirtildi.
'İkinci kez istedi'
Konuya ilişkin bilgi veren kaynaklar şöyle konuştu:
"Ancak İsviçre Roche, genel müdür Faruk Yöneyman'ın ilaç skandalının hemen ardından emekliye ayrılmasının şirketi zora sokacağını düşündü. Bu nedenle de emeklilik istemini yürürlüğe koymadı. Ancak, Yöneyman tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilince dün bir kez daha emekliliğini istedi. Soruşturmanın uzamasının Faruk Yöneyman'ın emekliliğini istemesinde etkili olduğunu zannediyoruz. Önümüzdeki günlerde Roche Türkiye üst yönetiminde de değişiklikler bekliyoruz."
Bu arada İsviçre Roche'un Türkiye'deki çalışanlarına moral vermek amacıyla İstanbul'a gönderdiği Roche Ortadoğu ve Avrupa İlaç Başkanı Tuygan Güçer ile Roche Hukuki İşler Başkanı Bruno Maier'in önceki gün şirketin genel kurul salonunda yaptıkları toplantıda çalışanlara "Arkanızda Roche var. İşinize bakın, hukuki sürecin sonuçlanmasını bekliyoruz" dedikleri öğrenildi.
Güçer ile Maier çalışanlarla dün toplantı yapmayı planlayarak İstanbul'a geldi. Ancak çalışanların moralinin düşük olduğunun görülmesi üzerine toplantı bir gün önceye (perşembe) çekildi.
'Bugünler de geçer'
Çalışanlar genel kurul salonuna çağrıldı. Toplantıda İsviçre Roche'un destek mesajları çalışanlara iletildi. Bunun ardından Güçer ve Maier şirketin üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi. Yarım saatlik toplantıda yöneticilere 'bugünlerin de geçeceği' hatırlatılarak morallerini yüksek tutma çağrısı yapıldı.