Yöneyman: Firma zarar görmesin

Mahkemenin serbest bıraktığı Faruk Yöneyman Radikal'a yaptığı açıklamada emekliye ayrılma isteğinin kendinden geldiğini söyledi.

Mahkemenin serbest bıraktığı Faruk Yöneyman Radikal'a yaptığı açıklamada emekliye ayrılma isteğinin kendinden geldiğini söyledi.
Faruk Yöneyman "Mahkemede ifade verirken, emekli edilmeniz vefasızlık değil mi?" şeklindeki soruya şu cevabı verdi: "Ben 2004 yılının kasım ayında emekliye ayrılmak istediğimi ve bunun için en uygun tarihin 31 Aralık 2004 olacağını İsviçre'deki Roche merkezine bildirmiştim. Ancak bu soruşturma uzadı. Bu nedenle bırakıp gidemedim. Ancak mümkün olan en kısa zamanda da görevimden ayrılmayı istiyordum.
Pazartesi günü gözaltına alındıktan sonra bir durum değerlendirmesi yaptım. Yıllarımı verdiğim şirketim Roche bu soruşturma nedeniyle zarar görüyordu. Roche'un daha fazla zarar görmemesi için emekliliğimi istemeye karar verdim."
'Vefasızlık yok'
Dün Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade vermeyi beklerken Roche Türkiye yetkilileriyle temas kurduğunu söyleyen Faruk Yöneyman şunları kaydetti:
"Avukatlarım Roche yetkililerine 2005 yılı Şubat ayı itibarıyla emekliye ayrılmak istediğimi ve bu konuda gereken açıklamanın bir an önce yapılmasını istediğimi söyledi. Ardından da emekliliğime ilişkin açıklama yapıldı. Bir vefasızlık söz konusu değil. Kendi isteğimle emekli oldum. İsviçre'den iki başkan yardımcısı bana ve Roche çalışanlarına destek olmaya gelmiş. Daha ne olsun?"
'Adalet galip geldi'
Roche'un emekli olan genel müdürü Faruk Yöneyman gözaltında çok kötü günler geçirdiğini, etkilendiğini ancak sonunda adaletin galip geldiğini söyledi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Büro'daki polisleri "Çok eğitimli ve kibar çocuklar" olarak tanımlayan Yöneyman şunları kaydetti:
"Şu anda kendimi yorgun hissediyorum. Önce eve gideceğiz. Önümüzdeki günlerde de ailemle birlikte Türkiye'de bir tatile çıkmayı planlıyorum. Kendime gelmek istiyorum."
Bu arada savcılığın, Yöneyman ile dört kişinin serbest bırakılma kararına
bir üst mahkemede itiraz etmesi bekleniyor.